Louis Munteanu a răspuns instant când a fost întrebat dacă e dorit de Bari! Ce a spus despre forma sa

louis munteanu Farul Constanta politehnica iasi Superliga Louis Munteanu în Poli Iași - Farul / Sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 22:37
Data actualizarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 22:38

Farul Constanța s-a impus în duelul din deplasare cu Poli Iași, scor 3-2, în etapa cu numărul 18 din Superliga.

Campioana en-titre a deschis scorul prin Budescu, în minutul 9, iar Rivaldinho a dublat avantajul în minutul 16. Louis Munteanu a reușit să marcheze și el, în al optulea minut de prelungiri ale primei reprize, punând capăt astfel „secetei” din ultima perioadă.

În a doua parte, gazdele au marcat de două ori prin Harrison și Roman, în minutele 55, respectiv 64, însă nu au reușit să obțină punctul sperat.

Louis Munteanu a vorbit despre interesul lui Bari

Louis Munteanu a vorbit la finalul meciului și a evidențiat gafa pe care a făcut-o la primul gol al Iașiului. Atacantul a dezvăluit că se aștepta să marcheze mai mult în acest sezon, iar când a fost întrebat despre zvonurile conform cărora Bari l-ar dori a răspuns tranșant.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, după ne-am luat gol repede pe o greșeală de a mea, e importantă victoria pentru că ne aduce mai aproape din play-off. Mă bucur că am marcat, sper ca de acum înainte să marchez cât mai mult.

Excelentă victoria, un meci în deplasare, aveam nevoie de ea, suntem fericiți pentru ea. Muncim, avem un meci foarte greu, trebuie să îl câștigăm. Mă simt foarte bine aici, nu mă așteptam să marchez așa puțin, mă antrenez în fiecare zi să îmi ajut echipa foarte mult și cu siguranță o să o fac.

(n.r. despre interesul lui Bari) Nu știu nimic, cred că sunt niște aberații. Urmează un meci foarte greu, sunt o echipă foarte bună, jucăm acasă, trebuie să luăm cele trei puncte”, a declarat Louis Munteanu la finalul meciului.

Louis Munteanu a înscris trei goluri în 14 meciuri jucate pentru Farul Constanța în acest sezon.

Louis Munteanu e dorit de Bari

Deși este împrumutat la Farul până în vară, presa din Italia scrie că Louis Munteanu este dorit de Bari, formație din Serie B la care este legitimat și Malcom Edjouma.

"Pentru a reuși să îl transfere, Bari trebuie să negocieze pe două fronturi: atât cu Fiorentina, cât și cu Farul, care l-a folosit în 13 meciuri din acest sezon", scrie Viola News, care citează Gazzetta dello Sport.

Bari ocupă locul 10 în Serie B după 13 etape, cu 18 puncte, la doar o lungime în spatele ultimei poziții care duce în play-off-ul de promovare. Echipa este antrenată de Pasquale Marino, care a fost instalat la începutul lunii octombrie.