VIDEO Kyros Vassaras a dat verdictul la cea mai controversată fază din derby-ul FCSB - Rapid

Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 10:35
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 10:58

Partida dintre FCSB și Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a cincea din play-off-ul Superligii.

Dacă ar fi câștigat pe Arena Națională, roș-albaștrii aveau șanse să devină campioni la finalul etapei, în condițiile în care Universitatea Craiova ar fi scos maximum un punct din duelul cu Sepsi, lucru ce nu s-a întâmplat.

Kyros Vassaras a analizat golul anulat al Rapidului din meciul cu FCSB

Darius Olaru a deschis scorul în meciul cu Rapid în minutul 10, dar Rapid a trecut în avantaj după doar câteva minute, după reușitele semnate de Krasniqi (minutul 12) și Rrahmani (minutul 16).

În minutul 57, Alexandru Băluță, fotbalistul introdus la pauză în locul lui David Miculescu, a reușit să marcheze și să restabilească egalitatea.

Cea mai controversată fază a partidei, care ar fi putut schimba drastic scorul final, s-a petrecut în minutul 23, când după un contraatac frumos al giuleștenilor, Hasani a șutat cu stângul de la marginea careului. Reușita sa a fost anulată de Marcel Bîrsan pentru un ofsaid la Albion Rrahmani, însă jucătorul Rapidului nu a atins mingea.

Președintele CCA, Kyros Vassaras, a analizat cea mai controversată fază a partidei și a dat verdictul. Vassaras consideră că Marcel Bîrsan a luat decizia corectă atunci când i-a anulat golul lui Hasani.

În cursul unui atac, un jucător șutează spre poarta adversă, în timp ce coechipierul său se află într-o poziție clară de ofsaid, fiind exact pe traiectoria mingii.

Acesta face un gest evident foarte aproape de minge, deoarece, fără să o evite în ultimul moment, aceasta l-ar fi putut atinge. El se află chiar în interiorul suprafeței de poartă adversă, aproape de portar, iar acțiunea sa, în conformitate cu legile jocului, are un impact evident asupra capacității portarului de a juca mingea.

Arbitrul și arbitrul asistent decid corect pentru ofsaid, iar golul nu este acordat. VAR confirmă decizia luată de arbitrii pe terenul de joc”, a spus Kyros Vassaras, președintele CCA.