Data publicarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 12:56
Data actualizarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 12:55

Kylian Mbappe (24 de ani) a fost convocat de 77 de ori la naționala Franței.

Conform statisticilor oferie de site-ul de specialitate Transfermarkt, francezul a bifat 72 de prezențe în echipamentul „Cocoșului galic”. De 61 de ori a fost titular, iar de 11 ori a fost introdus pe parcurs. De cinci ori a fost rezervă neutilizată.

În Grupa B a preliminariilor EURO 2024, Franța se află în vârful clasamentului cu 18 puncte. Reprezentativa lui Didier Deschamps a înregistrat șase victorii din șase posibile și se situează la șase lungimi de Grecia, ocupanta locului secund.

Selecționerul „Cocoșului galic” a vorbit despre Kylian Mbappe și a subliniat că francezul e deosebit de important pentru naționala Franței și că își ia în serios rolul de lider al lotului.

„Cu Mbappe nu există îngrijorare. Când se află în condițiile astea, Franța are o șansă mai mare de a câștiga meciurile. Suntem fericiți cu el, mai ales cu ce a experimentat în ultimele zile. A doveditt că e un lider desăvârșit.

În rolul de căpitan e foarte important: își asumă toate responsabilitățile. Știu că mulți și-ar dori să vorbească mai mult, dar prefer să își folosească picioarele”, a spus Didier Deschamps pentru TF1, citat de publicația Tuttomercatoweb.

Franța o va întâlni în etapa a noua din preliminariile EURO 2025 pe Gibraltar miercuri, 18 octombrie, de la ora 21:45. În manșa tur, „Cocoșul galic” s-a impus cu 3-0 în deplasare împotriva naționalei din Gibraltar.

Țările de Jos - Franța 1-2

Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul șapte, iar francezul a realizat „dubla” în repriza secundă, în minutul 53. Clauss și Rabiot i-au pasat decisiv starului de la Paris Saint-Germain.

Țările de Jos au redus diferența în minutul 83, prin Hartman, dar prea târziu ca să mai poată modifica tabela de marcaj. La capătul celor 90 de minute, scorul a rămas 2-1 în favoarea francezilor.