ISTORIA se repeta? Steaua este la 90 de minute de un moment magic: gloria europeana! De la 'trage Hagi' la 'du-te Dica', totul a avut legatura cu Dinamo Kiev:

Steaua Champions League Dinamo Kiev Gica Hagi Nicolae Dica Superliga
Data publicarii: Luni 21 Ianuarie 2013, 12:35
Data actualizarii: Luni 21 Ianuarie 2013, 12:46

Steaua joaca un amical cu una dintre cele mai tari echipe din Europa de Est - Dinamo Kiev. Cand i-au intalnit pe ucrainieni, ros-albastrii au facut cele mai frumoase meciuri din ultimii ani.

Milioane de suporteri ai fotbalului din Romania isi aduc aminte ca una dintre cele mai frumoase partide ale unei echipe romanesti a fost in 1987, cand Steaua a castigat SuperCupa Europei.

Meciul de atunci a insemnat debutul lui Hagi, meciul in care 'Regele' a si marcat golul victoriei cu 1-0, din lovitura libera. Mai mult, adversarul era un urias in Europa - fix echipa vecinilor din Ucraina - Dinamo Kiev (atunci in URSS).

Peste 19 ani, Steaua facea din nou un meci mare in fata celor de la Dinamo Kiev. Era prima partida a stelistilor in grupele Champions League, dupa o pauza incepand cu jumatatea anilor '90. A fost atunci unul dintre cele mai frumoase meciuri ale sezonului de CL, un 4-1 reusit de Steaua in deplasarea de la Kiev.

Acum, Steaua joaca doar un amical in fata celor de la Dinamo Kiev, o echipa mai slaba (ca performante) fata de cea care juca an de an in grupele Ligii, in sezoanele trecute. Intre timp, Sahtiorul domina fotbalul din Ucraina, de ani buni, iar Dinamo este mai mereu pe locul doi.

Steaua are si o alta miza in seara aceasta: victoria cu Dinamo Kiev ar fi prima din turneul de pregatire din Spania. Pana acum, stelistii au jucat cu Celtic (1-2) si cu Basel (1-1).

VIDEO - golul lui Nicolae Dica (Dinamo Kiev 1 - 4 Steaua, 2006)