Ioan Ovidiu Sabău anunță decizii drastice la U Cluj: "E un eșec, trebuie să fim atenți și corecți"

Ioan Ovidiu Sabau baraj Conference League U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 23:30
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 23:40

Universitatea Craiova s-a calificat în preliminariile Conference League, după ce a învins-o pe U Cluj cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare.

Scorul a fost egal după cele 90 de minute regulamentare (0-0) şi după prelungiri (1-1).

Portarul gazdelor, Laurenţiu Popescu, a fost eroul serii, apărând şuturile lui Dan Nistor şi Filip Ilie, la penalty-uri, după ce clujenii au fost în avantaj, goalkeeper-ul Edvinas Gertmonas apărând lovitura lui Raul Silva.

FCSB (campioana) va reprezenta România în Champions League, Corvinul Hunedoara (câştigătoarea Cupei României) va evolua în Europa League, în timp ce CFR Cluj (ocupanta locului doi în Superligă) şi Universitatea Craiova (câştigătoarea barajului) vor juca în Conference League, în tururile preliminare.

Reacția lui Ovidiu Sabău după înfrângerea cu Universitatea Craiova

"Un joc bun, cu câteva ocazii importante. Am jucat curajos, puteam să încheiem mai devreme, la acea ocazie a lui Vali.

Trist, dar asta ne este meseria. Încercăm să ne revenim, mergem înainte. Dezamăgire mare. E o chestie de superstiție, nu am vrut să privesc.

La cald nu vreau să iau decizii. Mâine vom avea o discuție, suntem mai mulți oameni responsabili, vom vedea pe cine aducem, cine pleacă. Ante se va întoarce la Craiova, la Daniel Popa e terminat.

Trebuie să fim atenți și corecți, fără parte emoțională. Îmi doresc să jucăm la un alt nivel, pentru mine e un eșec, sunt foarte dezamăgit, personal, e un obiectiv ratat", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, după meci.