Gica Popescu Farul Constanta Superliga Gică Popescu
Data publicarii: Duminica 28 Mai 2023, 19:17
Data actualizarii: Duminica 28 Mai 2023, 19:22

Gică Popescu e președintele Farului Constanța.

Echipa de malul mării a reușit să câștige campionatul României cu o etapă înainte de încheierea actualei stagiuni. Farul Constanța a învins-o pe FCSB, scor 3-2, și și-a asigurat matematic trofeul mult râvnit: Superliga României.

Gică Popescu a fost întrebat despre motivul pentru care fotbaliștii vânduți de Farul Constanța nu reușesc să confirme în străinătate. Oficialul formației de la malul mării și-a pierdut cumpătul și a remarcat faptul că antrenorii Farului nu pot avea grijă de jucători și după ce sunt cedați.

„Nu trebuie să vândă Liga 1. Trebuie să vină cei de afară să cumpere. O să îl trimitem pe Gică să îi antreneze şi acolo, la echipele unde joacă. Asta nu putem să facem. De ce la noi joacă? O să încercăm să facem o colaborare. Dar noi cum jucam înainte? Tot români eram. Vorbeşte, în general, de jucători români. A jucat vreunul bine de la FCSB? Nu putem să mergem să îi antrenăm şi acolo.

Nu cred că e nivelul prea ridicat acolo. Depinde de jucător. Depinde de club să aibă răbdare. Ai nevoie de timp, trebuie să crezi în ei. Ritmul este diferit. Totul este diferit. Noi, venind din perioada comunistă, ni se părea wow că acolo avea de toate. Poate aveam un grad de suportabilitate mult mai mare decât au ai”, a spus Gică Popescu, potrivit PrimaSport.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!