VIDEO EXCLUSIV "Încă mai cred în corectitudinea fotbalului românesc". Pe cine consideră Laszlo Dioszegi vinovat pentru erorile din partida cu CFR

Data publicarii: Marti 18 Octombrie 2022, 12:20
Data actualizarii: Marti 18 Octombrie 2022, 12:41

Sepsi OSK a pierdut, scor 2-1, în deplasarea de la campioana României, CFR Cluj.

Elevii lui Dan Petrescu s-au văzut conduși din minutul 27, când Denis Ciobotariu a marcat împotriva fostei sale echipe. Doar că Yuri și Muhar au întors scorul și au urcat-o pe CFR până pe locul 3 în clasament.

În urma acestui rezultat, Sepsi OSK a rămas pe poziția a șasea, ultima din playoff, cu 19 puncte. Pe următoarele poziții urmează FCSB, FC Voluntari, Petrolul Ploiești, FC Argeș și FC Botoșani, cu 17 puncte.

La finalul meciului, Cristiano Bergodi a fost nemulțumit de modul în care VAR-ul a judecat două faze. Antrenorul italian reclamă că clujenii au înscris când Sepsi OSK avea un jucător în afara terenului și că Malele trebuia să vadă cartonașul roșu în prima repriză, după un cot administrat lui Andres Dumitrescu.

Reacția lui Laszlo Dioszegi despre arbitrajul de la CFR Cluj - Sepsi OSK

Într-o intervenție telefonică la "Ora Exactă în Sport", patronul celor de la Sepsi OSK a comentat arbitrajul din partida cu CFR Cluj, dezvăluind care au fost lucrurile care l-au deranjat.

"Eu nu vreau să cred așa ceva, că există o legătură între un arbitru și un club de fotbal. Eu încă cred în corectitudinea fotbalului românesc.

Am făcut un joc bun, iar dacă arbitrii erau puțin mai atenți și acordau direct cartonaș roșu meritat la Malele, atunci lucrurile poate că erau altfel. Am primit golul egalizator dintr-o fază fixă, când noi eram în zece, după momentul în care Dumitrescu a stat la margine câteva minute. Mi s-a părut că era roșu din prima, nu știu de ce nu a schimbat decizia. Nu înțeleg de cei din camera VAR nu au transmis care este situația reală. Cel mai grav a greșit arbitrul VAR, care a putut să revadă faza. Așa ceva nu trebuie să existe. Eu sunt mândru de băieții mei, chiar dacă au pierdut", a declarat Laszlo Dioszegi la PRO ARENA.