Tony Appiah, agentul fundașului togolez, a oferit declarații incendiare, sugerând într-un interviu pentru ProSport, că o mutare la campioana României nu este deloc exclusă, în ciuda faptului că jucătorul se declară fericit în "Ștefan cel Mare".
"În fotbal, fiecare jucător are un preț și o valoare. FCSB este un club foarte bun și, desigur, poate ajunge la o înțelegere cu Dinamo", a afirmat Appiah, confirmând indirect interesul roș-albaștrilor. Agentul a adăugat, totuși, că jucătorul este fericit în "Groapă": "Nu știi niciodată în fotbal, dar, în acest moment, Boateng este fericit la Dinamo. FCSB este un club de top".
Becali insistă, impresarul lasă loc de negocieri
Interesul FCSB-ului pentru Boateng nu este nou, Gigi Becali exprimându-și public admirația pentru calitățile fundașului. "Mie îmi place Boateng, luptă, dă cu capul, dar nu toți sunt de acord cu mine. Dacă mă contrazice cineva legat de fundaș central, fac ca ei. Dacă mă contrazice cineva despre un atacant, fac ca mine", a spus de curând patronul FCSB la Primasport, indicând că ar putea forța transferul apărătorului.
Kennedy Boateng, în vârstă de 28 de ani, a fost o piesă de bază pentru Dinamo în sezonul recent încheiat, evoluând în 30 de partide și contribuind cu două goluri și două pase decisive. Adus gratis vara trecută de la Austria Lustenau, togolezul este cotat de Transfermarkt la 900.000 de euro și mai are contract cu Dinamo până în vara anului 2026.
O eventuală sosire la FCSB l-ar arunca pe Boateng într-o concurență acerbă pentru un post de titular în centrul defensivei, unde campioana îi are deja pe Joyskim Dawa, Siyabonga Ngezana și Mihai Popescu. Becali este decis să betoneze postul pentru a ataca grupele Ligii Campionilor, iar un fundaș cu experiența și determinarea lui Boateng ar putea fi exact piesa lipsă din angrenajul gândit de roș-albaștri.