Ilie Dumitrescu FCSB fcsb - rapid Superliga Octavian Popescu și Gheorghe Mustață
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:15
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:39

FCSB - Rapid 3-1 | Ilie Dumitrescu a analizat partida câștigată de FCSB cu ocupanta locului doi.

Chiar dacă Rapid era văzută de foarte multe nume importante din fotbalul românesc drept favorită înainte de această partidă, FCSB a deschis scorul și s-a distanțat pe tabela de marcaj, prin golurile marcate de Cordea, Compagno și Octavian Popescu. Ultima reușită a partidei i-a aparținut Rapidului, care a marcat din penalty, prin Dugandzic.

Ilie Dumitrescu știe unde a făcut FCSB diferența în meciul de pe Arena Națională, la care au asistat, potrivit oficialilor vicecampioanei, aproximativ 31.000 de spectatori.

Ilie Dumitrescu: ”Nu poți să faci pressing din ăsta dacă nu e lucrat”

”Rapid a fost surprinsă pe început de meci de acest pressing avansat. La primele două goluri, erau șase-șapte jucători ai FCSB-ului în treimea adversă. A fost un pressing controlat, lucrat. Pot să spun că Andrea Compagno, Cordea, Tavi Popescu au fost extraordinari. Șut, exemplar, a făcut pressing avansat.

Olaru a fost peste tot, iar Oaidă a făcut un joc extrem de inteligent și eficient pentru echipă. Tamm cu Haruț, exacți. FCSB, o echipă diferită de ceea ce am văzut cu West Ham, ce am văzut pe la Cluj.

O schimbare totală. Nu știu dacă, în trei-patru-cinci zile, s-a lucrat atât de intens ca să ai o așa exprimare consistentă. Nu poți să faci un pressing din ăsta dacă nu e lucrat, dacă nu e în grup”, a spus Ilie Dumitrescu, conform Digi Sport.

În campionat, Rapid va juca în următoarea etapă cu Universitatea Craiova, pe teren propriu, iar FCSB se va deplasa pe terenul celor de la FCU Craiova.

FCSB - Rapid 3-1. Vicecampioana s-a apropiat de zona play-off-ului!

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.