Ilie Dumitrescu știe unde a greșit UTA în partida cu Universitatea Craiova: „I-am urmărit, au problema asta!”

Ilie Dumitrescu Universitatea Craiova UTA Arad Superliga Ilie Dumitrescu și Helmut Duckadam
Data publicarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 21:04
Data actualizarii: Duminica 23 Octombrie 2022, 21:09

UTA Arad a pierdut duelul cu Universtatea Craiova din etapa a 15-a a Superligii, scor 1-2, deși a marcat prima, în minutul 13, prin fundaşul mauritan Aly Abeid.

Ilie Dumitrescu este de părere că stilul de joc al arădenilor a dus la rezultatul din această seară, referindu-se anume la faptul că aceștia obișnuiesc să facă mereu pasul în spate după ce marchează.

Dumitrescu: „Cei de la UTA fac mereu pasul înapoi după ce marchează!”

„Începutul de meci a aparținut celor de la UTA. E clar că e atmosfera asta care se crează la stadion. Nu este un public de rezultat sau de poziție în clasament. Ei vi și susțin echipa. Au început minunat. Primele 20 de minute le-au aparținut, după care Craiova, cu o experiență mai mare, a urcat liniile și a avut o prezență mai puternică în careul advers.

A venit acel gol cu pasa lui Dan Nistor pentru Baiaram, apoi dacă iei „roșu” în minutul 50, e foarte greu să mai revii și să mai faci un rezultat bun.

Am urmărit UTA, cel puțin la meciurile de acasă și au problema asta: fac mereu pasul în spate după ce marchează”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

În urma rezultatului de duminică, UTA Arad ocupă locul 13 în clasament, cu 16 puncte, la egalitate cu FCU Craiova.

În prima etapă a returului, arădenii vor primi vizita lui FC Argeș, duminică (30/10/2022), de la ora 19:15.