EXCLUSIV Greșeala făcută de FCSB în meciul cu Hermannstadt! De ce tactica aleasă de Dică nu a fost una corectă

Data publicarii: Luni 29 August 2022, 10:18
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 10:25

FCSB a încheiat la egalitate meciul cu Hermannstadt, scor 2-2, după un gol marcat de Dawa în minutele de prelungire ale partidei.

Alexandru Bourceanu, fost jucător al FCSB-ului, crede că „roș-albaștrii” au fost la un pas de înfrângere, deoarece Dică a ales o tactică bazată pe pressig, iar echipa este obosită după ce a jucat în ultima perioadă din trei zile în trei zile.

În felul acesta s-au creat spații între mijlocași și fundași, spune Bourceanu, care au putut fi exploatate de cei de la Hermannstadt.

Bourceanu: „Echipa e un pic obosită!”

„Un pic mai multă atenție și Hermannstadt ar fi avut și mai multe ocazii.

La FCSB este vorba de lipsă de prospețime, e lipsă de omogenitate. Poate că echipa este un pic obosită și pressingul nu este un obiectiv în sine. Și nu e nici un mijloc, un instrument care să te ajute să câștigi meciuri.

Dacă echipa este obosită și riști să rămână spații în spatele tău, poate este mai să te retragi în treimea de mijloc și să aștepți”, a spus Alex Bourceanu la PRO ARENA, în emisiunea „Ora exactă în sport”.

Nou-promovata FC Hermannstadt a rămas neînvinsă în acest sezon. FCSB are o singură victorie în acest sezon şi trei egaluri în cele patru meciuri jucate acasă.