GALERIE FOTO FCSB - FC Voluntari 4-0 | Șah la Petrescu! Roș-albaștrii, gata să 'clatine' fotoliul de lider: victorie clară cu echipa lui Ciobotariu, urmează CFR Cluj

FCSB CFR Cluj fc voluntari Liga 1 play-off Superliga
Data publicarii: Luni 11 Aprilie 2022, 21:59
Data actualizarii: Luni 11 Aprilie 2022, 23:00

FCSB s-a impus în duelul cu FC Voluntari, iar lupta pentru titlu este relansată, după înfrângerea suferită de CFR Cluj cu Universitatea Craiova.

FCSB 4-0 FC Voluntari

Echipa lui Toni Petrea a profitat de înfrângerea suferită de liderul CFR Cluj și a ajuns la cinci puncte distanță în clasamentul play-off-ului. FCSB a câștigat fără drept de apel duelul cu echipa lui Liviu Ciobotariu și pare pregătită să amenințe prima poziție în clasamentul Ligii 1.

Scorul a fost deschis de Darius Olaru, în minutul 5 al partidei, iar în minutul 26, Ianis Stoica a mărit avantajul echipei sale, stabilind și rezultatul la pauză. Repriza a doua a fost dominată tot de gruparea roș-albastră, iar în minutul 70 a marcat și Florin Tănase. Căpitanul a realizat „dubla” opt minute mai târziu, închizând astfel tabela de marcaj.

După etapa cu numărul 4, CFR Cluj este lider în play-off cu 45 de puncte, urmată de FCSB, aflată la cinci lungimi distanță. Universitatea Craiova închide podiumul, având 36 de puncte.

FINAL!

Min. 84: Încă o schimbare la FCSB. Andrei Dumiter intră în locul lui Florin Tănase.

Min. 78: GOOOOOL FCSB! Octavian Popescu îi trimite lui Olaru la marginea careului, fotbalistul pătrunde în careu și își driblează adversarii și îi trimite lui Tănase, care marchează fără probleme!

Min. 73: Încă două schimbări la FC Voluntari. Merloi și Tavares intră în locul lui Lopes și Droppa.

Min. 70: GOOOOOL FCSB! Octavian Popescu saltă balonul peste apărarea ilfoveană pentru Darius Olaru, care e tras de Vlad în careu, Tănase ajunge la minge și trimite în plasă!

Min. 62: Încă o schimbare la FC Voluntari. Ion Gheorghe intră în locul lui Nemec.

Min. 57: OCAZIE FCSB! Octavian Popescu trimite printre picioarele lui Armaș în careu, balonul ajunge la Oaidă, care șutează, dar Mihai Popa are o intervenție bună!

Min. 46: Două schimbări la FC Voluntari. Vlad și Fulop au intrat în locul lui Briceag și Meleke.

Min. 46: Trei schimbări la FCSB. Ianis Stoica, Edjouma și Mamut au ieșit din teren, în locul lor au intrat Cordea, Șut și Oaidă.

PAUZĂ

Min. 26: GOOOOL FCSB! Edjouma îl vede perfect pe Ovidiu Popescu în bandă, fotbalistul centrează în fața porții, acolo unde Ianis Stoica nu îl iartă pe Mihai Popa.

Min. 16: Octavian Popescu șutează puternic de la mare distanță, dar balonul se duce peste poarta lui Popa!

Min. 11: OCAZIE VOLUNTARI! Meleke lovește cu capul din apropierea punctului cu var, Târnovanu intervine din nou bine!

Min. 5: GOOOOOL FCSB! Octavian Popescu primește o diagonală perfectă, trimite balonul săltat în fața porții, acolo unde Olaru apare perfect și deschide scorul!

Min. 4: OCAZIE VOLUNTARI! Nemec se înalță de lângă Vinicius și trimite cu capul din apropierea punctului cu var, dar Târnovanu e atent și respinge.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Toni Petrea a făcut schimbări în 'primul 11' pentru duelul cu FC Voluntari. Astfel, spre deosebire de meciul cu Universitatea Craiova, Ovidiu Popescu îl înlocuiește pe Valentin Crețu, în timp ce Șut a fost înlocuit cu Tănase la mijloc, iar în atac, Octavian Popescu va face pereche cu Ianis Stoica și Ivan Mamut.

De asemenea, Claudiu Keșeru nu a prins lotul pentru duelul cu gruparea ilfoveană.

FCSB poate să profite luni seara de sincopa liderului CFR Cluj, care a pierdut în minutul 90+6 derby-ul cu Universitatea Craiova, scor 2-3, și să se apropie la cinci puncte în caz de victorie: meciul cu FC Voluntari, din etapa a patra a play-off-ului, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începînd cu ora 21:00.

Privind statistica, Voluntari (locul 4) nu pare a fi victimă sigură pentru echipa lui Gigi Becali: cele două formații s-au mai întâlnit de 14 ori în principala competiţie internă, de șapte ori au câştigat bucureştenii, de trei ori s-au impus oaspeţii din această rundă, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate, precizează LPF pe site-ul oficial.

În cea mai recentă confruntare directă din campionat, pe 6 martie 2022, FCSB - FC Voluntari s-a terminat 1-0, după un gol marcat de Octavian Popescu.

Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Paulo Vinicius, Miron, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Oct. Popescu, Fl. Tănase, Cordea (Fl. Coman)

Antrenor: Anton Petrea

* Panțîru și Fl. Achim sunt indisponibili din cauza unor accidentări

FC Voluntari: M. Popa - D. Ciobotariu, Tamaș, Armaș - I. Gheorghe, Rață, Droppa, Helder, Briceag - Marcelo, Nemec

Antrenor: Liviu Ciobotariu