VIDEO Gigi Becali scoate alt jucător din echipă: ”L-a costat aia, nu mai joacă titular acum”

Gigi Becali David Miculescu FCSB Universitatea Craiova - FCSB Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 19:11
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 19:12

FCSB a câștigat categoric meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-0, din etapa cu numărul 23 din Superliga României.

Darius Olaru, golgheterul campionatului, a fost cel care a deschis scorul în prelungirile primei reprize, după un penalty acordat de Marcel Bîrsan în urma consultării arbitrajului video.

În partea secundă, în minutul 50, Florinel Coman s-a distrat cu apărarea adversă și a dus scorul la 2-0, iar David Miculescu, cu execuția sa din minutul 83, a închis tabela la 3-0 pentru liderul din Superligă.

• Gigi Becali

David Miculescu a ajuns la două goluri marcate în ultimele două partide, după ce a marcat și în primul meci din 2024, cu UTA Arad. Chiar și așa, Gigi Becali nu a fost impresionat și a dezvăluit de ce atacantul nu va evolua la FCSB din postura de titular.

Gigi Becali: ”L-a costat aia, nu mai joacă titular acum”

„E bine, dă semne. Bine, asta nu înseamnă că îl băgăm acum pe el. (...) Ai văzut, a intrat David Miculescu. A pierdut o minge în tușă? L-a costat aia, nu mai joacă titular acum. La mine poți să mai pasezi greșit, cum mai pasează Olaru, dar trebuie ă pasezi repede.

Dacă dormi cu mingea la picior și ți-o fură adversarul, gata! Dacă joci în viteză, cu mine ești prieten. Dacă dormi pe teren până vine baba cu colacii, gata, la revedere, cu mine nu mai joci”, a spus Gigi Becali, în fața reporterilor prezenți la reședința sa din Aleea Alexandru.

David Miculescu a evoluat în 25 de partide în acest sezon pentru cei de la FCSB, pentru care a marcat de patru ori și a oferit o pasă decisivă.

Site-urile de specialitate îi oferă atacantului de 22 de ani o cotă de piață de 800.000 de euro.

FCSB, lider detașat în Superligă

După victoria categorică de pe ”Ion Oblemenco”, FCSB a ajuns la 50 de puncte și este la 11 puncte distață de locul doi, ocupat de Rapid București. CFR Cluj este pe locul trei, cu 36 de puncte, dar va juca luni în compania celor de la FC Voluntari.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a rămas pe locul cinci, cu doar 34 de puncte, și este la 16 puncte distanță de lider. În acest moment, oltenii par să fie ieșiți din calculele pentru titlu.