NEWS ALERT Gigi Becali, prima reacție după rușinea FCSB-ului din Georgia! Și-a pus la punct planul pentru retragerea din fotbal

Gigi Becali FCSB saburtalo tbilisi - fcsb Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Joi 21 Iulie 2022, 21:22
Data actualizarii: Joi 21 Iulie 2022, 21:25

Gigi Becali a oferit o primă reacție după meciul dintre Saburtalo Tbilisi și FCSB, încheiat cu scorul de 1-0.

Patronul celor de la FCSB și-a anunțat, din nou, retragerea din fotbal. Becali a tras o singură concluzie după ce a urmărit meciul din Georgia. Crede că jucătorii săi ”nu au valoare”.

Gigi Becali și-a anunțat din nou retragerea din fotbal

„Ies din fotbal, nu avem valoare, durează 2-3 ani până ies. Averea mea n-o comandă nimeni, că dacă o comandă cineva ajungem în divizia a doua, ca Dinamo. Așa, măcar îmi scot banii pe care i-am băgat și la revedere. Eu zic că n-avem valoare, serios vorbesc!

Nu pot să zic că mă retrag așa, trebuie să mă retrag cu o strategie, trebuie să-mi scot banii pe care i-am băgat. Avem și academia, trebuie să scot bani. Nu pot să plec acum, peste noapte. Nu o închid, de ce? Îi las să fie pe locul 6-7. Nu mai dau bani eu. E posibil să crească cu jucătorii de la academie, dacă poate, dar eu nu mai dau bani. Dacă găsesc pe cineva s-o vând, o vând. Dar cine să dea bani?”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

Saburtalo Tbilisi - FCSB 1-0 | O nouă rușine pentru fotbalul românesc

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni.

În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României.

Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.