Gigi Becali i-a decis soarta lui Eduard Radaslavescu după ce fanii i-au cerut plecarea de la FCSB

Gigi Becali eduard radaslavescu FCSB Superliga
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 13:50
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 13:49
Eduard Radaslavescu (19 ani), mijlocașul celor de la FCSB, a avut o evoluție modestă pe finalul jocului cu Farul Constanța (1-1).
Folosit rar de FCSB, Radaslavescu a prins aproape 20 de minute, cu tot cu prelungiri, la partida cu Farul. Tânărul mijlocaș a irosit două șanse importante de a marca pentru a închide meciul și a trimis câteva pase greșite, motiv pentru care a fost huiduit de unii fani ai celor de la FCSB, care i-au cerut să plece de la echipă.

Gigi Becali: "Eu tot mai cred în Radaslavescu. Stai să joace!"

Gigi Becali critică modul în care Radaslavescu a jucat contra Farului, însă patronul de la aFCSB spune că are în continuare încredere în fotbalistul pe care l-a cumpărat de la formația lui Gică Hagi pentru 850.000 de euro, în august 2022.

"Ce fotbal să faci cu Radaslavescu? Bă, scapi singur, dă, mă, la poartă, dă gol! Dai pasă? Ce pasă, mă? Dă șut la poartă și rupe plasa. Altădată, când a trebuit să dea pasă, nu a dat și s-au supărat ăștia (n.r - colegii) pe el. Acum i-a rămas în cap aia.

Eu tot mai cred în Radaslavescu. Cred pentru că e copil încă. N-a jucat. Stai să joace! Eu tot mai cred în el", a spus Gigi Becali, la Fanatik.

Gigi Becali a adăugat că a vrut să îl împrumute pe Radaslavescu la o altă echipă din Liga 1, însă mijlocașul a refuzat, preferând să își aștepte șansa la FCSB.

Radaslavescu, variantă pentru regula U21, a fost titular doar o dată în acest sezon de Liga 1. Mijlocașul a fost folosit în 11 partide, însă a strâns puțin peste 200 de minute.

Rădăslăvescu, două ocazii mari ratate și evoluție timorată contra Farului

Jucătorul transferat de la Farul a avut două ocazii mari de gol, în minutele 88 și 89, și putea închide meciul. Ratările sale au creat rumoare în tribunele Arenei Naționale, transformându-se în fluierături la alte mingi pierdute de acesta, după ce Farul a egalat in extremis, prin fundașul Ionuţ Larie (90+5 - penalty). Câțiva spectatori la tribuna a doua chiar i-au strigat "Pleacă acasă!" și "Ești 'blat' cu Hagi!"

După fluierul final al partidei, Rădăslăvescu și colegii au fost chemați să cânte cu ultrașii bucureșteni. Jucătorul de atac părea afectat de prestația slabă, dar nu a fost lovit de fanii din Peluza Nord când se afla la pământ. Lui i s-a cerut tricoul de joc de către unul dintre liderii ultrașilor, semn de apreciere în fotbal, iar Gheorghe Mustață i-a transmis "Fii, bă, mai tupeist! Fii mai înfipt! Hai, fără frică!", când s-a apropiat ca să cedeze tricoul.