VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali demite doi jucători de la FCSB

Data publicarii: Vineri 02 Decembrie 2022, 16:19
Data actualizarii: Vineri 02 Decembrie 2022, 16:46

Patronul vicecampioanei susține că va face curățenie în iarnă în lotul condus de Leo Strizu.

Patronul de la FCSB a cumpărat o armată de fotbaliști în vară, înaintea începerii campionatului, iar acum vrea să scape de câțiva. Dacă Andrea Compagno, transferat de la FCU Craiova, s-a dovedit a fi o mutare excelentă - italianul s-a impus rapid la FCSB - alți fotbaliști nu au avut evoluții convingătoare, susține Becali.

Becali: "Du-te înapoi!"

Cum pe filiera Farul (fostă Viitorul) au venit la FCSB mai mulți jucători, și în acest an vicecampioana a mizat pe doi elevi ai lui Gheorghe Hagi: Eduard Radaslavescu și Radu Boboc. Deși Boboc poate evoluat atât ca fundaș dreapta cât și fundaș stânga, Becali susține că-l va trimite pe Boboc înapoi, la gruparea de pe Litoral.

Și nu doar Boboc e intrat pe lista indezirabililor, ci și Marco Dulca, fiul fostului jucător al României la CM 1998, Cristi Dulca. În direct la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena, Becali a transmis un mesaj ferm.

"I-l dau lui Gică la iarnă. Dulca, du-te înapoi, Boboc, du-te înapoi, le spun pe față, nu am nicio treabă", a anunțat Becali, vineri, la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena.

Boboc a jucat în acest sezon al Superligii cinci meciuri pentru FCSB și o partidă pentru Farul.

Fotbalistul în vârstă de 23 de ani e cotat la 1,3 milioane euro.

• FCSB a învins joi, în deplasare, pe FC Botoșani, într-un meci restanță, scor 3-2.
  • FCSB e pe locul 5 în Superliga, cu 29 de puncte după 17 partide.

FC Botoșani - FCSB 2-3

În ciuda unui start ceva mai bun, FCSB s-a văzut condusă din minutul 13. Sebastian Mailat l-a depășit pe Valentin Crețu și a finalizat cu o execuție splendidă din marginea careului.

Până la pauză, FCSB a trecut în avantaj. În minutul 21, Joonas Tamm a reușit egalarea cu o lovitură de cap imparabilă. Mingea a șters transversala lui Eduard Pap, iar ulterior a intrat în poartă. Golgheterul Andrea Compagno a stabilit scorul pauzei cu reușita sa din minutul 30, când italianul a deviat o centrare a lui Olaru.

În partea secundă, FC Botoșani a restabilit egalitatea prin același Sebastian Mailat, în minutul 66, după ce l-a fentat pe Pantea și a finalizat cu un șut în forță. Malcom Edjouma, introdus la pauză, i-a adus victoria lui FCSB cu reușita din minutul 73, după ce a primit o pasă în fața porții de la Omrani.

FCSB are trei victorii consecutive și a urcat pe locul 5

FCSB a ajuns la trei victorii consecutive în Superliga și a urcat pe locul 5, cu 29 de puncte și un meci mai puțin față de majoritatea adversarelor.

Pentru bucureșteni urmează meciul cu CS Mioveni, programat luni, de la ora 19:00, în runda cu numărul 19 din Superliga.

De partea cealaltă, FC Botoșani rămâne pe locul 12, cu 20 de puncte, iar în runa următoare va juca pe terenul liderului Farul, duminică, de la ora 13:15.