Gică Hagi, mulțumit de egalul obținut cu Chindia Târgoviște: "Micile detalii pot face diferența". Ce își reproșează

Farul Constanta Chindia Targoviste Gica Hagi Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 20:23
Data actualizarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 21:51

Chindia Târgoviște și Farul Constanța au încheiat la egalitate meciul din etapa a 18-a din Superliga României.

Chindia Târgovişte a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul cu Farul Constanţa, liderul Superligii, disputat sâmbătă la Ploieşti în etapa a 18-a.

Farul Constanța a deschis scorul prin Alexi Pitu în minutul 67. Cristian Neguţ a egalat din penalty în minutul 90+1. Lovitura de la 11 metri a fost dictată în urma consultării VAR, care a durat circa şapte minute din cauza unor probleme tehnice.

Formația antrenată de Gică Hagi a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, şapte victorii şi două egaluri. Chindia este neînvinsă de şapte etape, în care are cinci victorii şi două remize.

Ce a declarat Gică Hagi după Chindia Târgoviște - Farul Constanța 1-1

"A fost un meci frumos, ambele echipele au vrut să câștige, meci pe contre. Până la urmă, mulțumit și cu această remiză. Un punct este un punct. Am avut ocazia să câștigăm, dar așa este fotbalul. Micile detalii pot face diferența.

Probabil nici eu nu am fost inspirat cu schimbările, așa cum îmi ies uneori. Sunt alegeri, decizii, care uneori ies sau nu ies. Chindia nu m-a surprins, pentru că era o echipă în formă. Este o echipă mult mai verticală cu Toni Petrea, caută spațiile, caută golul. Orice echipă care primește timp și spațiu să gândească, devine o echipă foarte bună.

Alexi Pitu este într-o formă foarte bună. Este inspirat. Poate să joace și mai bine. Mă bucur pentru el.

Suntem într-un moment foarte bun, excelent, dar vin meciurile tari și trebuie să facem puncte. Trebuie să avem pretenții, să ne dorim să fim acolo sus", a spus tehnicianul constănțenilor la DigiSport.