Gheorghe Hagi, după a cincea victorie consecutivă cu Farul: "Nu am fost atât de fini cu mingea". Când se va gândi la campionat

Gheorghe Hagi Farul Constanta Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 20:39
Data actualizarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 20:48

Farul Constanţa a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 2-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii de fotbal.

Liderul a reuşit a cincea victorie consecutivă în campionat prin golurile marcate de Alexi Pitu (minutul 31) şi Andrei Artean (minutul 51).

Farul Constanța, care nu a primit gol în ultimele trei partide, a bifat a zecea victorie în acest sezon şi a cincea consecutivă pe teren propriu.

Universitatea Cluj venea după cinci meciuri fără înfrângere în Superligă, trei victorii şi două egaluri.

Ce a declarat Gheorghe Hagi după Farul Constanța - U Cluj 2 - 0

"Am făcut un meci complet, chiar dacă nu am fost atât de fini cu mingea, dar fără minge, defensiv, am făcut un meci foarte, foarte bun. Echipa a făcut un efort extraordinar, jucătorii au alergat, au fost conectați, au avut o determinare foarte bună, nu le-am dat nicio șansă adversarilor.

Pitu s-a maturizat. Mi-a răspuns, am avut o muncă de făcut cu el doi ani, a trebuit să-i cresc personalitatea. Acum e bărbat, sezonul ăsta e unul dintre cei mai buni.

La 2002 a fost cel mai bun, i-a fost și greu pentru că l-am trecut și decar din atacant lateral. Acum simte toate zonele, are și putere, are și personalitate, e pe drumul foarte bun.

Mai avem două meciuri, Rapid și Craiova, dacă ieșim cu două victorii, luați-ne în calcul", a declarat antrenorul liderului din Superliga.