FOTO Gheorghe Hagi, apariție spectaculoasă la primul meci din play-off. Motivul pentru care a apărut îmbrăcat așa

Farul Constanta Gheorghe Hagi Sepsi OSK Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 18:33
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 18:53

Farul Constanţa a debutat cu o victorie în playoff-ul Superligii, scor 2-1, cu Sepsi OSK, pe teren propriu, la Ovidiu.

Liderul a punctat prin Constantin Grameni (minutul 28), cu un şut din marginea careului, şi Adrian Mazilu (minutul 46), care a reluat din voleu centrarea lui Tudor Băluţă. Sepsi OSK a înscris golul prin Alexandru Tudorie (minutul 59).

Farul Constanța a reuşit a cincea victorie consecutivă pe teren propriu. Sepsi OSK nu are nicio victorie în ultimele şase deplasări (două egaluri, patru eşecuri). În sezonul regulat, Farul a câştigat ambele partide, cu 1-0 în deplasare şi 2-0 acasă.

Gică Hagi, celebrat pentru meciul 300 în Liga 1

Înaintea fluierului de start, tehnicianul celor de la Farul Constanța a fost a primit un tricou special pentru a marca partida cu 300 ca antrenor în prima competiție internă. Cu această ocazie, Gică Hagi a optat pentru o ținută aparte, mai oficială, cu cămașă și cravată.

Gică Popescu: "Edi Iordănescu nu a mers la niciun meci al Farului"

Gică Popescu, președintele Farului, s-a arătat deranjat de faptul că Edi Iordănescu nu a mers niciodată la un meci al Farului de la Constanța pentru a urmări un joc al liderului campionatului.

"Mă întrebam şi încercam să-mi aduc aminte dacă l-am avut pe selecţioner la un meci al Farului. La niciunul, exceptând meciul de pe Arena Naţională, dar mă gândesc că atunci n-a venit să ne vădă pe noi. A venit să vadă FCSB. Cred că am fi meritat o prezenţă a selecţionerului la Farul, fiind echipa care a stat 80% din acest sezon pe primul loc, cel puţin de aparenţe.

Să fi venit să se uite, pentru că eram echipa de pe primul loc, echipa care în mod normal... Clubul care dă foarte, foarte mulţi jucători la juniori, la naţională mai puţin, dar măcar de aparenţe să fi venit la un meci al echipei noastre.

Vin secunzii, dar când e echipa de pe primul loc faci un efort, te urci în maşină, două ore până la Constanţa. Vezi un meci şi pleci acasă. Eu m-aş fi aşteptat să-l văd cel puţin la un meci", a spus Gică Popescu, la Orange Sport.