”Te gândești la națională?” Alex Mitriță a răspuns fără ezitare

alex mitrita FCU Craiova - Universitatea Craiova Superliga Superliga Alexandru Mitriță, jucător Universitatea Craiova/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:04
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:03

Universitatea Craiova a învins-o pe FCU Craiova cu 2-1, în ultima rundă a sezonului regular.

Cele două echipe s-au reunit pe stadionul ”Ion Oblemenco” în etapa cu numărul 30 din Superliga României. La capătul celor 90 de minute, Universitatea Craiova a înregistrat toate cele trei puncte.

Alex Mitriță a vorbit după meci și a ținut să evidențieze faptul că are o ”conexiune incredibilă” cu Nicușor Bancu. De asemenea, fotbalistul a precizat că vrea să-și facă treaba cât mai bine pe teren și să ajungă din nou la echipa națională.

”O primă repriză foarte slabă din partea noastră. Nu ne-a ieșit deloc jocul. În repriza a doua am intrat timorați, dar ușor, ușor ne-am revenit. Vă dați seama că e și o presiune. A fost presiunea rezultatului. Trebuia să câștigăm în această seară.

Avem o conexiune incredibilă eu cu Bancu. Ne simțim foarte bine și în teren și în afara terenului. Suntem ca doi frați.

(n.r. Te gândești la națională?) Cu siguranță. Orice jucător vrea la națională. Eu încerc să-mi fac treaba cât mai bine pe teren. Dacă vine o convocare, eu mă duc cu inima deschisă.

Suntem acolo, suntem aproape. Nu ne gândim în avans. Luăm fiecare meci în parte. Urmează un meci greu împotriva celor de la CFR și mergem  acolo să câștigăm”, a spus Alex Mitriță după meci.

Aurelian Chițu a deschis scorul în minutul 45+4, ca Alex Mitriță să restabilească egalitatea în minutul 70, iar Ștefan Baiaram să aducă victoria Universității Craiova șapte minute mai târziu.