FCSB Dumitru Dragomir Superliga tavi popescu Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Marti 30 Mai 2023, 14:45
Data actualizarii: Marti 30 Mai 2023, 14:46

„Roș-albaștrii” au încheiat sezonul 2022/23 pe locul doi cu 46 de puncte.

După 10 etape disputate în play-off-ul primului eșalon al României, FCSB și-a revendicat a doua poziție cu 46 de puncte. În consecință, formația dirijată de Elias Charalambous a adunat cinci victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a vorbit despre Octavian Popescu, „perla” lui Gigi Becali pe care latifundiarul din Pipera cerea nu mai puțin de 50 milioane de euro.

În ultimul meci din play-off, FCSB a pierdut la scor cu Rapid București (1-5). Tavi Popescu a fost unicul marcator al partidei pentru gruparea „roș-albastră”, dar a fost eliminat după o intrare grosolană.

Dumitru Dragomir a remarcat faptul că a rămas dezamăgit de ce a putut să facă Tavi Popescu și a precizat că arată de parcă nu s-ar fi ocupat nimeni de ocupația jucătorului.

„Tavi Popescu m-a dezamăgit pentru gestul de la meciul cu Rapid, arată că nu are educație. Este de 3-4 ani acolo și nu s-a ocupat nimeni de el. Să i se transmită că nu e în sălbăticie”, a spus Dragomir, potrivit Playsport.

FCSB - Rapid București 1-5

Rapid a început în forță partida de pe Arena Națională. Luckassen (minutul 7), Pănoiu (minutul 17) și Iacob (minutul 26) au dus în nici măcar o jumătate de oră scorul la 3-0.

În repriza secundă, Tavi Popescu a redus din diferență (minutul 58) și a fost eliminat, în urma unui fault dur.

Cu un om în minus, FCSB nu a mai făcut față avalanșei de ocazii a rapidiștilor. Bamgboye a realizat o „dublă” (minutul 68, minutul 79) și a blocat tabela la 5-1.