Dumitru Dragomir: "5 ani de acum înainte, ei iau campionatul! Țineți minte ce vă spun"

Dumitru Dragomir Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 14:25
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 14:29

Dumitru Dragomir a făcut o nouă predicție îndrăzneață pentru fotbalul românesc, după ce Farul a oprit seria impresionantă a lui CFR Cluj și a câștigat titlul de campioană.

Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal crede că Farul are șanse mari acum să instaureze o nouă hegemonie în Liga 1. Condiția ar fi ca echipa pregătită de Gică Hagi să nu piardă prea mulți jucători din lotul actual.

Dumitru Dragomir a explicat și unde crede că a pierdut FCSB titlul în dauna Farului, făcând referire la linia de mijloc și la închizătorii de care dispun cele două formații.

"Știi care a fost ideea genială a lui Hagi? A jucat cu patru fundași centrali, ceea ce n-a văzut lumea. A jucat cu doi mijlocași mari, greoi, dar care pasează, buni și de aici a câștigat totul. El a câștigat la mijlocul terenului. FCSB a pierdut la mijlocul terenului. Olaru nu e jucător să-l pui în fața fundașilor centrali.

N-am vorbit cu nimeni de la FCSB, nici cu Luțu. Normal că e supărat Gigi, el e omul banului și a pierdut milioane. El e învățat să câștige, mai ales la bani, iar Hagi i-a dat lovitură puternică.

FCSB nu are șanse. În viitori cinci ani, dacă nu pierde jucători Hagi, țineți minte ce vă spun: 5 ani de acum înainte ia Hagi campionatul!", a spus Dumitru Dragomir, la Fanatik.

Clasament final play-off

• 1. Farul Constanța - 53p (calificare în turul 1 preliminar Champions League)
  • 2. FCSB - 46p (calificare în turul 2 preliminar Conference League)
  • 3. CFR Cluj - 42p (va juca finala barajului pentru Conference League cu FC U Craiova)
  • 4. Universitatea Craiova - 40p
  • 5. Rapid - 38p
  • 6. Sepsi - 29p (calificare în turul 2 preliminar din Conference League din postura de câștigătoare a Cupei României)