Florin Prunea face praf un jucător din Liga 1: ”Este îngrijorător”

Florin Prunea Nicusor Bancu Superliga Universitatea Craiova Superliga Florin Prunea
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 16:11
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 16:10

Florin Prunea, fost internațional român, actual analist TV, a vorbit despre reacția dură a lui Nicușor Bancu despre arbitrajul din Universitatea Craiova - ”U” Cluj 2-2.

Cele două echipe s-au întâlnit pe ”Ion Oblemenco” vineri seară, în etapa #25 din sezonul regulat al Superligii României. La capătul celor 90 de minute, Universitatea Craiova și ”U” Cluj au împărțit punctele.

Florin Prunea a subliniat faptul că Nicușor Bancu nu ar fi trebui să aibă o asemenea reacție despre arbitraj, chit că e căpitanul oltenilor și trebuie să iasă în față în momentele dificile.

”Dacă era un jucător oarecare aș fi trecut așa la ’diverse’, dar când vorbim despre căpitanul echipei din Craiova, când vorbim despre jucătorul echipei naționale, aici este îngrijorător.

Niciun fel de problemă cu arbitrajul din această seară. Din punctul meu de vedere, a fost un arbitraj impecabil. La penalty, să vii să spui că a căzut pe spate... este penalty clar din punctul meu de vedere. Este un atac din spate care nu poate fi pus la îndoială.

Repet, mă mir la el, este totul căpitanul echipei. Un căpitan de echipă sigur că trebuie să iasă în față în momentele grele, sigur că, în momentul când te simți îndreptățit, are tot dreptul, dar nu este cazul în seara asta cred eu”, a spus Florin Prunea, potrivit DigiSport.

Universitatea Craiova - ”U” Cluj 2-2

Lyes Houri a deschis scorul pe ”Ion Oblemenco” în minutul nouă, ca Mihai Căpățînă să ducă scorul la 2-0 în minutul 45, tot după o lovitură de la 11 metri.

În partea secundă, ardelenii au revenit grandios în joc. După patru schimbări efectuate la pauză de Ioan Ovidiu Sabău, Vali Gheorghe a restabilit egalitatea în minutul 47.

Iar Dan Nistor a restabilit egalitatea în minutul 64, după ce a marcat din penalty. A fost a treia lovitură de pedeapsă oferită de Radu Petrescu pe ”Ion Oblemenco”.