FCSB fc voluntari Ianis Stoica Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 11 Aprilie 2022, 23:08
Data actualizarii: Luni 11 Aprilie 2022, 23:29

FCSB a câștigat meciul cu FC Voluntari din etapa a patra a play-off-ului Ligii 1 și s-a apropiat din nou de CFR Cluj în clasament.

Roș-albaștrii s-au impus categoric în duelul cu echipa lui Liviu Ciobotariu și par pregătiți pentru meciul din etapa următoare, cu liderul CFR Cluj, din Gruia.

Scorul a fost deschis de Darius Olaru, în minutul 5 al partidei, iar în minutul 26, Ianis Stoica a mărit avantajul echipei sale, stabilind și rezultatul la pauză. Repriza a doua a fost dominată tot de gruparea roș-albastră, iar în minutul 70 a marcat și Florin Tănase. Căpitanul a realizat „dubla” opt minute mai târziu, închizând astfel tabela de marcaj.

FCSB - FC Voluntari 4-0 | „Ce critici? Răspund pe teren!” Discursul lui Ianis Stoica după ce a reușit să marcheze cu FC Voluntari

Ianis Stoica (19 ani) a reușit să marcheze după o perioadă de 'secetă', având nouă meciuri în care nu a reușit să mai marcheze. Tânărul atacant a vorbit despre meciul din această seară, iar când a fost întrebat despre zvonurile apărute legate de criticile patronului nu s-a sfiit să declare „răspund pe teren!”.

„Suntem fericiți, mulțumesc lui Dumnezeu că am câștigat și mergem la CFR Cluj să câștigăm. A fost un rezultat care ne-a avantajat pentru locul 1, dar care ne pune puțin în pericol locul 2. Încercăm să câștigăm totul până la final și să ridicăm trofeul.

(n.r. Dacă mai pot spera la titlu) Da, de ce nu? Suntem la mâna noastră, nu la mâna lor și vom da totul la fiecare meci. În fotbal e posibil orice, dacă mergem la CFR să pierdem, mai bine nu mai mergem. Mergem să luăm cele trei puncte.

Am avut o mică secetă, mă bucur că am reușit să îmi ajut echipa. Așa s-a decis, îmi fac treaba la antrenament, cum decide antrenorul, așa joc.

Ce critici? A fost o știre falsă. Răspund pe teren”, a declarat Ianis Stoica la finalul meciului.

După etapa cu numărul 4, CFR Cluj este lider în play-off cu 45 de puncte, urmată de FCSB, aflată la cinci lungimi distanță. Universitatea Craiova închide podiumul, având 36 de puncte.