FCSB așteaptă deja un antrenor înapoi la club. Dezvăluirea lui Mihai Stoica

FCSB Mihai Stoica Superliga Superliga Nicolae Dică și Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 20:12
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 20:11

Leo Strizu a demisionat de la FCSB după victoria „roș-albaștrilor” în fața Petrolului Ploiești, scor 4-1.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit despre Leo Strizu și a evidențiat faptul că tehnicianul 'din acte' al echipei din Berceni nu și-a depus încă demisia. Mai mult, oficialul „roș-albaștrilor” a precizat că îl așteaptă pe Strizu în continuare la cârma formației.

De asemenea, Mihai Stoica a specificat că Leo Strizu va rămâne doar cu numele pe banca tehnică a grupării „roș-albastre”, asta însemnând că tot Mihai Pintilii se va ocupa de pregătirea echipei.

„Dacă vrea alte atribuţii, poate să meargă oriunde, nu aici. Am spus clar, nu pot să îl interzic (n.r. la antrenamente)... cui îi spun? Pun bodyguard la vestiar, îi spun căpitanului? E o prostie.

Nu şi-a depus demisia până acum, din punctul meu de vedere, poate să vină şi în continuare la echipă. Nu vreau să dau replici, pot să dau replici tăioase... poate nu ştiu altceva, dar ştiu să vorbesc.

Nu pot să spui că a apărut în ziare... ce a apărut? A apărut prostia că l-am interzis şi am spus aici că nu e adevărat. Să se uite oamenii la emisiuni”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

Ce a spus Leo Strizu după FCSB - Petrolul Ploiești

„În această seară am luat o decizie grea pentru mine și pentru club. Este ultimul meci în care voi mai colabora cu FCSB. Decizia am luat-o astăzi, ieri. Cred că această decizie vine din motive personale și îmi aparține. Nu o să cadă bine nici clubului.

Aș vrea să închid acest subiect.Nu vreau să intru mai mult în acest subiect. Am motive personale care m-au făcut să iau această decizie. Nu e ușor. Eu atât pot să vă spun. Vali Argăseală va avea demisia mea mâine pe birou”, a spus Leo Strizu după meci.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschis scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.