FC Hermannstadt - Poli Iași 0-1. Trei puncte uriașe pentru moldoveni! Dinamo, din nou pe loc de retrogradare

FC Hermannstadt play-out Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Luni 06 Mai 2024, 17:00
Data actualizarii: Luni 06 Mai 2024, 17:11

Poli Iași a obținut o victorie importantă la Sibiu, în fața lui Hermannstadt, scor 1-0, și poate visa la menținerea în Superliga României.

Poli Iași a obținut astfel trei puncte importante și a trecut în fața celor de la FCU Craiova și de la Dinamo, pe locul 8 în play-out, poziție ce duce la baraj.

Poli Iași le-a depășit în clasament pe FCU Craiova și pe Dinamo

Sibienii au încercat să își impună jocul încă din primele minute, iar Balaure a încercat să marcheze cu o execuție de la distanță, dar mingea a trecut departe de poartă. Neguț l-a pus și el la încercare pe Silviu Lung Jr cu o execuție spectaculoasă din foarfecă, dar experimentatul portar nu a avut probleme.

Hermannstadt a irosit o șansă importantă și în minutul 34 prin Ianis Stoica, însă primul care a trimis balonul în plasă a fost Alin Roman. Totuși, golul moldovenilor din minutul 41 a fost anulat pentru ofsaid.

Moldovenii au marcat golul victoriei abia în al 74-lea minut al partidei, după o eroare în defensiva sibienilor. Bettaieb a șutat puternic de la distanță și l-a învins pe Căbuz.

Clasamente oferite de Sofascore

HERMANNSTADT - POLI IAȘI 0-1

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 74: GOL Poli Iași! Oroian comite o eroare defensivă, iar Bettaieb șutează imparabil de la distanță.

Min. 62: Ocazie Hermannstadt! Ianis Stoica șutează din afara careului, dar balonul trece pe lângă poarta moldovenilor.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+5 Pauză la Sibiu, 0-0, cu un gol anulat de VAR și două șuturi spectaculoase, dar ineficiente, din foarfecă. În rest, un dezastru fotbalistic.

Min. 45 Se arată minutele de prelungire, 5 la număr, în care oaspeții mai au o ocazie, prin atacantul englez Harrison.

Min. 44 A fost ofsaid, scorul rămâne 0-0!

Min. 41 Gol pentru Poli Iași, Alin Roman înscrie cu un șut puternic, ușor deviat, dar VAR analizează o poziție de ofsaid.

Min. 37 Foarfecă ”bifată” și de Poli Iași! Itu trimite însă peste poarta lui Căbuz.

Min. 34 Șutul din unghi al lui Ianis Stoica de la gazde este scos în corner de Silviu Lung! Imediat, același Ianis Stoica trimite periculos, cu capul, puțin peste poartă, se înmulțesc ocaziile celor de la FC Hermannstadt!

Min. 30 Meci foarte slab în prima jumătate de oră, deși miza este uriașă pentru oaspeți, iar Hermannstadt poate câștiga play-out-ul, chiar dacă nu are licența pentru cupele europene.

Min. 29 Lovitură liberă pentru Poli Iași dintr-o poziție periculoasă, irosită însă de golgheterul Roman, care șutează rău. La cealaltă poartă, Silviu Lungu acuză o accidentare, dar își revine la scurt timp după ce meciul este întrerupt pentru intervenția medicilor.

Min. 20 Hermannstadt domină, iar Neguț reușește o foarfecă spectaculoasă, prea ușoară totuși pentru experimentatul portar Silviu Lung junior, care reține mingea.

Min. 17 Balaure de la gazde încearcă poarta de la distanță, dar șutul ajunge mult peste.

Min. 1 Începe partida de pe Stadionul Municipal din Sibiu!

Echipele de start în meciul FC Hermannstadt - Poli Iași

FC Hermannstadt: Căbuz - Opruț, I. Stoica, Găman, Butean - I. Stoica, Mino Sota, Murgia, Balaure - Neguț, G. Iancu

Rezerve: Muțiu, I. Pop - Medina, Bejan, Antoche, D. Iancu, Biceanu, D. Paraschiv, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

Poli Iași: S. Lung jr. - Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, Ispas - A. Roman, Marchioni, Itu, Stefanovici - Harrison, Bettaieb

Rezerve: Ailenei, Niga - Katanec, Bouhenna, Martac, Jatoba, Saghiri, Mota, Gheorghiță, Kabran, S. Buș, A. Ciobanu

Antrenor: Tony

UPDATE Echipa de start a lui FC Hermannstadt:

FC Hermannstadt - Poli Iași, meci din penultima etapă a play-out-ului Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 15:00.

Este o partidă crucială pentru moldoveni în lupta pentru evitarea retrogradării, iar sibienii au un parcurs formidabil în acest sezon pe teren propriu, fiind neînvinşi din 15 iulie 2023 (0-1 cu Farul), interval în care au stabilit cea mai lungă serie de invincibilitate acasă din campionatul curent, 18 meciuri fără înfrângere (10 victorii, 8 remize).

Poli Iași are o singură victorie în ultimele 10 etape

20 aprilie 2024, Poli Iaşi - FC Voluntari 3-1: a fost singurul succes bifat de moldoveni în ultimele 10 runde, în rest au patru rezultate de egalitate şi cinci partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 13 ori, de şase ori au câştigat ardelenii, de trei ori s-au impus moldovenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate, conform LPF.

Cea mai recentă întâlnire directă din SuperLiga României: 24 noiembrie 2023, FC Hermannstadt - Poli Iaşi 0-0.