FC Hermannstadt - FCU Craiova 1-0. Sibienii dau lovitura în minutul 88 și urcă în play-off

Hermannstadt FCU Craiova Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 18:52
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 18:53

FC Hermannstadt a învins FC U Craiova, scor 1-0, în cadrul rundei cu numărul 27 din Liga 1.

FC Hermannstadt – FC U Craiova 1-0

Grație victoriei contra lui FC U Craiova, FC Hermannstadt a urcat, cel puțin temporar, pe loc de play-off, 6, cu 37 de puncte, în timp ce oltenii rămân pe 12, cu 30 de puncte.

Minutul 90+4: Final! FC Hermannstadt - FC U Craiova 1-0.

Minutul 88: GOL FC Hermannstadt! După o acțiune colectivă în preajma careului advers, Opruț centrează perfect pentru Ruben Fonseca, iar portughezul înscrie cu capul.

Minutul 82: Ocazie FC Hermannstadt! După un contraatac al sibienilor, Neguț îl fentează pe Padula și șutează la colțul scurt, dar Popa respinge.

Minutul 61: Ocazie FC U Craiova! Dragoș Albu șutează în forță din marginea careului, puțin pe lângă bară.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! FC Hermannstadt - FC U Craiova 0-0.

Minutul 45: Ocazie FC U Craiova! Bahassa trimite la vinclu dintr-o lovitură liberă, dar Căbuz se întinde și respinge în corner.

Minutul 13: Ocazie FC Hermannstadt! Silviu Balaure șutează spectaculos din voleu, dar mingea trece puțin pe lângă poarta oltenilor.

• Antrenor: Giovanni Costantino

Pe 15 iulie 2023, FC Hermannstadt a pierdut cu scorul de 0-1 împotriva echipei Farul, aceasta fiind singura  înfrângere a sibienilor pe teren propriu în acest sezon. În rest, echipa din Sibiu a obținut șase victorii și șase remize pe teren propriu

În precedentele nouă meciuri jucate în deplasare în campionat, echipa oltenilor a reușit să câștige doar o singură dată. Pe parcursul acestui interval, au mai obținut două remize și au suferit șase înfrângeri.

Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în principala competiție internă. FC Hermannstadt a câștigat un singur meci, iar celelalte trei s-au încheiat la egalitate.

Prima întâlnire a avut loc pe 22 octombrie 2022, când FC U Craiova 1948 a remizat 1-1 cu FC Hermannstadt.

Singura victorie a ardelenilor a fost înregistrată pe 12 martie 2023, când FC Hermannstadt l-a învins pe FC U Craiova 1948 cu 1-0 (prin autogolul lui Danny Henriques).

Ultimul meci direct din SuperLiga României a avut loc pe 6 octombrie 2023, când FC U Craiova 1948 și FC Hermannstadt au remizat 1-1. Marcatorii au fost Aurelian Chițu pentru Craiova și Gabriel Iancu pentru Hermannstadt.