FC Botoșani - U Cluj 0-3 | Victorie fără emoții pentru ardeleni, gazdele rămân fără victorie în campionat

FC Botosani - U Cluj Dan Alexa Ioan Ovidiu Sabau Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 19:33
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 19:22

U Cluj a obținut o nouă victorie în campionat, scor 3-0 cu FC Botoșani, în timp ce moldovenii rămân fără victorie în acest sezon din Superligă.

FC Botoșani - U Cluj 0-3

Final de meci!

Minutul 57 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor centrează din corner, iar Miron marchează cu capul.

• Dan Alexa

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 21 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor profită de o greșeală a fundașilor adverși, centrează în interiorul careului mic, iar Vali Gheorghe apare și marchează.

Minutul 8 - GOOOL U Cluj! Cîmpanu îl găsește perfect pe Dan Nistor în interior, la marginea careului, șutul său plasat la colțul lung fiind imparabil.

A început partida!

Valeriu Iftime pedalează pe ideea că se va retrage din fotbal și că vrea să vândă echipa, însă Dan Alexa, antrenorul lui FC Botoșani, și-a propus să salveze echipa de la retrogradare.

Moldovenii se află pe ultimul loc în clasament, cu 6 puncte (golaveraj 13-26), în timp ce echipa lui Ioan Ovidiu Sabău se situează pe locul 10, cu 16 puncte (golaveraj 18-21).

FC Botoșani - U Cluj | Ce spune Ioan Ovidiu Sabău

”Această echipă nu mai are nimic de pierdut, va risca absolut totul. Nu au presiune, lumea s-a obișnuit cu acele rezultate. Trebuie să tratăm serios jocul, să fim concentrați pe tot parcursul jocului pentru că din analiza pe care o avem sunt jucători care pot face diferența în duelurile unu la unu.

Au jucători de viteză, invetivi, puternici. Sper să fim pregătiți așa cum trebuie pentru un astfel de joc. Mi-a plăcut reacția jucătorilor din această săptămână. Ei trebuie să fie prezenți tot timpul, să alerge mult, să fie echilibrați. Avem nevoie de modestie, așa se câștigă jocurile”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, înaintea partidei de la Botoșani.

FC Botoşani şi Universitatea Cluj s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus ardelenii, un joc a fost câştigat de moldoveni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF.

FC Botoșani - U Cluj | Poate fi meciul 200 pentru Alin Șeroni în Superliga

În cazul în care va fi utilizat, Alin Şeroni va bifa meciul cu numărul 200 în SuperLiga României, competiţie în care a înscris de 10 ori.

Prima confruntare a avut loc pe 7 octombrie 2013, FC Botoşani - Universitatea Cluj 1-1 (antrenori Cristian Popovici / Gheorghe Barbu).

Singurul succes din contul moldovenilor s-a consemnat pe 24 august 2014, FC Botoşani - Universitatea Cluj 1-0. Cea mai recentă dispută directă din campionat: 6 mai 2023, FC Botoşani - Universitatea Cluj 0-0.

La nivelul băncilor tehnice, Dan Alexa (115 meciuri pe prima scenă) şi Ioan Ovidiu Sabău (251 partide în SuperLiga României) se vor duela pentru întâia oară din postura de antrenori.

Dan Alexa vs. Universitatea Cluj: un joc - o înfrângere (21 aprilie 2014, ACS Poli Timişoara - Universitatea Cluj 1-2).