FC Argeș - Sepsi 1-1. Damașcan, arma secretă a lui Bergodi! Covăsnenii au avut și două bare

fc argeș - sepsi FC Arges sepsi Superliga
Data publicarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 19:25
Data actualizarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 19:27

Covăsnenii au fost conduși din minutul 2, dar echipa lui Cristiano Bergodi putea da lovitura pe final.

FC Argeș și Sepsi au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 20 din Liga 1.

FC Argeș - Sepsi 1-1

Meciul a început cum nu se mai putea mai bine pentru FC Argeș. Piteștenii au deschis scorul după doar două minute, în urma unei faze de toată frumusețea. Latovlevici a centrat cu exteriorul la marginea careului, Arias a pasat cu pieptul, iar Ionuț Șerban l-a învins pe Niczuly.

• Iasmin Latovlevici

Același Șerban a avut o șansă importantă de a face 2-0 în minutul 12, din lovitură liberă, însă Niczuly a intervenit excelent. Sepsi a dat replica după un sfert de oră, când Ashkovski a nimerit transversala cu un șut de la aproximativ 30 de metri.

După pauză, Sepsi a fost echipa mai periculoasă și a lovit din nou transversala, în minutul 50, de această dată prin Bogdan Mitrea. Piteștenii au răspuns prin două ocazii ale lui Cristi Dumitru, însă formația lui Cristiano Bergodi a restabilit egalitatea în minutul 77, prin proaspătul intrat Vitalie Damașcan, care a primit o pasă excelentă de la Bărbuț și l-a învins pe Greab.

Sepsi a avut șansa de a obține toate punctele de la Pitești, însă, în minutul 90, Greab a scos de sub transversală mingea șutată de Ștefănescu, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

FC Argeș ocupă locul 8, cu 28 de puncte, în timp ce Sepsi se menține pe poziția 10, cu 25 de puncte.

Minutul 90+4: Final! FC Argeș - Sepsi 1-1.

Minutul 90: Ocazie Sepsi! Ștefănescu execută bine o lovitură liberă, dar Greab scoate de sub transversală.

Minutul 77: GOL Sepsi! Vitalie Damașcan, abia introdus de Cristiano Bergodi, primește o pasă perfectă de la Cristi Bărbuț și îl învinge pe Greab.

Minutul 72: Ocazie FC Argeș! Cristi Dumitru avansează către careul advers fără să fie deranjat de vreun adversar, dar șutul său este slab, iar Niczuly prinde fără probleme.

Minutul 54: Ocazie FC Argeș! Cristi Dumitru trimite cu capul după un corner, dar Ashkovski reușește să respingă de pe linia porții.

Minutul 50: Bară Sepsi! Mitrea reia cu capul după un corner, iar Greab se întinde și respinge mingea în transversală.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! FC Argeș - Sepsi 1-0.

Minutul 15: Bară Sepsi! Ashkovski șutează de la aproximativ 30 de metri, dar mingea nimerește transversala și iese în afara terenului.

Minutul 12: Ocazie FC Argeș! Șerban trimite înșelător dintr-o lovitură liberă din poziție laterală, mai mulți coechiperi sar peste minge, iar Niczuly are un reflex excelent și respinge în corner.

Minutul 2: GOL FC Argeș! După o centrare cu exteriorul a lui Latovlevici și o pasă cu pieptul a lui Arias, Ionuț Șerban preia excelent și înscrie din interiorul careului.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• FC Argeș: Greab - Viana, Turda, Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Dumitru, Șerban, Dumitrașcu - Arias
  • Rezerve: Croitoru, Tofan, Boldor, Mușat, Palic, Ișfan, Said, Fatai
  • Sepsi: Niczuly - Aganovic, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Achahbar, Fofana, Păun, Golofca - Ashkovski, Chunchukov
  • Rezerve: Began, Tincu, Bojic, Luckassen, Bărbuț, Ștefănescu, Ispas, Eder Gonzalez, Damașcan

FC Argeș ocupă locul nouă, cu 27 de puncte, și vine după două înfrângeri consecutive în campionat. Cu un succes, piteștenii pot urca pe locul șase în Liga 1, peste UTA, Farul sau FC Botoșani.

De partea cealaltă, Sepsi trece printr-o formă foarte bună. E neînvinsă de opt meciuri în toate competițiile și a ajuns pe locul zece în Liga 1, cu 24 de puncte, reușind să se distanțeze de zona retrogradabilă.

„Nu am arătat deloc bine, nu știu ce s-a întâmplat în acest meci, cu Rapid. Dacă jucăm așa nu ne vom atinge obiectivele. Este presiune la Pitești, sunt multe pretenții. Nu mai avem voie să jucăm așa, a declarat Andrei Prepeliță

Suntem optimiști, dar știm că ne așteaptă un meci complicat. FC Argeș are 3 puncte în fața noastră și încearcă să ajungă în play-off.

Poate nu traversează cel mai bun moment, dar are un lot experimentat și ne poate pune în dificultate. Sper să păstrăm aceeași determinare din meciurile precedente”, a spus Cristiano Bergodi.

Echipe probabile:

FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici – Meza Colli, Rainov – Ișfan, I. Șerban II, Dumitrașcu – Fatai

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas – Eder, N. Păun, Achahbar – Bărbuț, Luckassen, M. Ștefănescu