FC Argeș - FC Voluntari 0-1. Ilfovenii dau lovitura cu un gol marcat în secunda 22 și termină pe locul 4

FC Arges - FC Voluntari FC Arges fc voluntari Superliga
Data publicarii: Luni 23 Mai 2022, 21:15
Data actualizarii: Luni 23 Mai 2022, 22:27

FC Voluntari a obținut o victorie la limită pe terenul lui FC Argeș, scor 1-0, iar echipa lui Liviu Ciobotariu a încheiat sezonul pe locul 4.

FC Argeș - FC Voluntari 0-1

Unicul gol al meciului de la Pitești a fost marcat de Vadim Rață, după doar 22 de secunde. Marcelo Lopes a scăpat în flancul stâng și a centrat perfect în fața porții, de unde mijlocașul lui FC Voluntari a trimis cu capul în poartă.

Ambele echipe au avut șanse importante de a înscrie ulterior, însă rezultatul stabilit încă din minutul 1 s-a menținut, iar FC Voluntari și-a îndeplinit obiectivul: ilfovenii au încheiat pe locul 4, cu 35 de puncte, devansând-o astfel pe Farul, care termină pe 5.

În schimb, FC Argeș încheie play-off-ul cu 27 de puncte, pe locul 6, cu o singură victorie, nouă înfrângeri și un golaveraj 3-26.

Minutul 90+4: Fluier final! FC Argeș - FC Voluntar 0-1.

Minutul 75: Ocazie FC Voluntari! Cristi Costin șutează puternic din marginea careului, dar Croitoru respinge.

Minutul 56: Ocazie FC Argeș! Ionuț Șerban încearcă un șut din afara careului, însă mingea este deviată în corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! FC Argeș - FC Voluntari 0-1.

Minutul 34: Ocazie FC Argeș! Honciu își încearcă norocul dintr-o lovitură liberă, însă trimite puțin pe lângă poarta lui Popa.

Minutul 28: Ocazie FC Voluntari! Fulop îl găsește bine în careu pe Cristi Costin, care șutează în forță, însă Flavius Croitoru respinge.

Minutul 12: Ocazie FC Argeș! După un corner al piteștenilor, Dobrosavlevici trimite periculos cu capul, însă Mihai Popa respinge.

Minutul 1: GOL FC Voluntari, după doar 22 de secunde! Marcelo Lopes scapă în flancul stâng și centrează în fața porții, de unde Vadim Rață trimite cu capul în plasă

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• FC Argeș: Croitoru - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Mușat - Ișfan, Șerban, Honciu, Dumitru - Fatai, Ganea
  • FC Voluntari: Popa - Meleke, Tamaș, Armaș, Vlad - Ricardinho, Droppa, Rață - Costin, Fulop, Lopes

Ilfovenii nu au emoții cu privire la clasarea în primele patru pe finalul acestui sezon, mulțumită rezultatului dintre Universitatea Craiova și Farul. Oltenii au făcut instrucție cu echipa lui Gică Hagi pe ”Oblemenco”, scor 4-1.

Voluntari vine după două rezultate de egalitate la rând, ultimul cu FCSB, scor 2-2, și vrea să termine campionatul cu un rezultat pozitiv.

De partea cealaltă, FC Argeș e ”blocată” pe ultimul loc din play-off, cu 27 de puncte.

"Eu am făcut programul pentru ceea ce înseamnă sezonul următor, reunirea lotului, stagiul de pregătire. Nu am semnat contractul încă, marți o să am o discuție finală cu domnul Bălănescu, am discutat, am vorbit despre contract, dar am zis să terminăm campionatul și imediat după joc, a doua zi, voi veni la stadion să finalizăm.

Îmi doresc ca marea majoritate a jucătorilor să rămână, să se intre în discuții cu cei care nu sunt semnați. După care, sunt și alte lucruri, să vedem ce jucători vom transfera, la cine vom renunța. Sezonul acesta ne obligă pentru următorul sezon și e foarte clar că îmi doresc mai multe lucruri", a spus Ciobotariu, înaintea meciului cu FC Argeș, programat luni, de la ora 20:30.