FC Argeș - Farul 0-0. Pas greșit al liderului la Pitești, dar constănțenii pun un punct în plus peste CFR Cluj

Farul Constanta arnold garita Denis Alibec FC Arges Gheorghe Hagi Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 18:58
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 21:16

FC Argeș și Farul Constanța au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 25 din Liga 1.

FC Argeș - Farul 0-0

Cu doar câteva ocazii notabile de a marca la Pitești, Farul a înregistrat o remiză și a pus un punct în plus peste CFR Cluj. Liderul are acum 52 de puncte, cu două peste CFR Cluj, care a pierdut în această rundă contra Universității Craiova (0-2).

De partea cealaltă, FC Argeș se află pe locul 12, cu 26 de puncte.

Minutul 90+3: Final! FC Argeș - Farul 0-0.

Minutul 90+1: Enes Sali recuperează mingea după o greșeală a lui Turda, însă este blocat în marginea careului advers.

Minutul 76: Ocazie Farul! Nedelcu centreză în careu pentru Louis Munteanu, însă atacantul trimite cu capul departe de poartă.

Minutul 63: Ocazie Farul! Șutul lui Nedelcu din marginea careului este deviat de două ori, iar Straton prinde.

Minutul 46: Începe repriza secundă! FC Argeș face o schimbare la pauză: iese Marius Constantin, intră Brendon.

Minutul 45+3: Pauză! FC Argeș - Farul 0-0.

Minutul 27: Dublă ocazie pentru Alibec! Atacantul Farului șutează în zid dintr-o lovitură liberă, e atent pe respingere, dar a doua minge expediată se duce pe direcția lui Straton, care prinde fără mari emoții.

Minutul 8: Ocazie Farul! Denis Alibec primeștea mingea în careul advers, dar șutează slab, pe lângă poarta lui Straton.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start

• FC Argeș: Straton - Turda, M. Constantin, Zebic, Rizzi - Meza Coi, Njike - Tofan, Bassong, Crețu - Garita
  • Rezerve: Micle, Dobrosavlevici, Brendon, Jakolis, Moisie, Rocha Biai, Bertrand, Tîrcoveanu, Neto Hanne
  • Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, Băluță, Grameni - Mazilu, Alibec, L. Munteanu
  • Rezerve: Buzbuchi, Baravykas, Sîrbu, Boli, Nedelcu, Casap, Mateus, Sali, Morar

FC Argeș și Farul Constanța se întâlnesc duminică, LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 17:00, în primul meci al zilei din etapa a 25-a a Superligii.

Farul lui Gheorghe Hagi este liderul campionatului, cu 51 de puncte și, în cazul unui rezultat pozitiv, se poate distanța de principala urmăritoarea, CFR Cluj (locul 2, cu 50 de puncte), care a eșuat în ultima rundă în fața Universității Craiova, scor 0-2.

FC Argeș - Farul sau duelul Arnold Garita - Denis Alibec

FC Argeș ocupă poziția a 13-a, loc de baraj, iar meciul va fi și un duel între atacanții Arnold Garita de la gazde și Denis Alibec de la oaspeți.

9 goluri, toate din acţiune, şi o pasă decisivă a reuşit Arnold Garita în cele 23 de meciuri jucate în ediţia curentă, atacantul piteştenilor fiind cel mai bun marcator din rândul debutanţilor pe prima scenă din acest sezon.

10 goluri şi patru pase decisive sunt realizările ofensive din dreptul lui Denis Alibec în cele 18 partide bifate în campionatul actual, vârful dobrogenilor fiind în unul dintre cele mai bune momente din carieră, subliniază Liga Profesionistă de Fotbal.