Farul Constanța - FC Voluntari 2-1 | Trei puncte pentru primul loc! Farul, noul lider din Superligă

Live text: Farul Constanta - FC Voluntari
Data publicarii: Luni 22 August 2022, 19:47
Data actualizarii: Luni 22 August 2022, 21:31

Farul Constanța a câștigat meciul de pe teren propriu cu FC Voluntari, 2-1, din runda a șasea din Superligă.

Ratare

Ocazie Farul! Alibec recuperează mingea și țâșnește spre poarta adversă. Șutează, dar mingea este parată de Popa.

Ocazie Farul! Alibec recuperează mingea și țâșnește spre poarta adversă. Șutează, dar mingea..._670
MIN '80
Gol

GOOL Farul! Ionuț Larie transformă lovitura de la 11 metri și o aduce pe Farul în avantaj. _669
2-1
MIN '78
Fault

Penalty pentru Farul! Șutul lui Larie se duce direct în mâna lui Armaș.

Penalty pentru Farul! Șutul lui Larie se duce direct în mâna lui Armaș. _668
MIN '48
Ratare

Ocazie Farul! Denis Alibec putea realiza dubla în doar două minute, însă șutul atacantului lovește bara.

Ocazie Farul! Denis Alibec putea realiza dubla în doar două minute, însă șutul atacantului lovește..._667
MIN '46
Gol

GOOL Farul! Alibec egalează în debutul reprizei secunde cu un șut formidabil din afara careului. _666
1-1
MIN '45
Pauza

Pauză.

MIN '24
Gol

GOOOL FC Voluntari! Daniel Florea profită de eroarea din marcaj din apărarea Farului și face 1-0 pentru echipa pregătită de Liviu Ciobotariu.

GOOOL FC Voluntari! Daniel Florea profită de eroarea din marcaj din apărarea Farului și face 1-0..._664
0-1
MIN '14
Ratare

Ocazie Farul! Pitu centrează în careu pentru Alibec, însă atacantul reia cu capul pe lângă poarta lui Popa.

Ocazie Farul! Pitu centrează în careu pentru Alibec, însă atacantul reia cu capul pe lângă poarta..._663
MIN '1
Inceput

A început meciul.

Lineup

Echipele de start

Farul Constanța: Aioani - Artean, Larie, Popescu, Kiki - Nedelcu, Băluță - Alibec, Pitu, Torje - Morar

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Costin, Meleke, Droppa, Aliji - Florea, Nemec, Lopes
22-08-2022 14:48

Farul Constanța - FC Voluntari, LIVE TEXT de la 19:30

Farul Constanța caută să câștige din nou în campionat, asta după ce ultimele trei meciuri ale constănțenilor s-au încheiat la egalitate. În ultima etapă, Farul a remizat cu FC Hermannstadt, scor 0-0 și are un singur gol marcat în ultimele trei etape, în duelul cu FC Botoșani, scor 1-1.

Gruparea lui Gică Hagi este neînvinsă însă în acest sezon și se află pe locul cinci în clasament înainte de duelul de la Ovidiu. Farul ar putea urca pe podiumul clasamentului în cazul unei victorii.

De cealaltă parte, FC Voluntari vine după remiza cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 0-0, și înfrângerea din deplasare cu FC Hermannstadt, scor 1-2, având rezultate oscilante în acest sezon, în care a înregistrat două victorii. Ilfovenii se află pe locul zece în clasmaent, cu 7 puncte obținute.

În întâlnirile directe din sezonul trecut, cele două echipe și-au împărțit punctele. Farul a pierdut meciul tur, scor 0-1, a câștigat returul, scor 3-0, însă în turul play-off-ului a cedat din nou puncte cu ilfovenii, scor 0-1. Returul s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. În cele cinci întâlniri directe dintre cele două echipe, niciunul dintre ele nu s-a încheiat fără un gol marcat.

22-08-2022 14:47

Declarațiile lui Gheorghe Hagi înainte de meciul cu FC Voluntari

La conferința de presă premergătoare meciului cu FC Voluntari, Gheorghe Hagi a dezcăluit că singura absență din lotul echipei sale este cea a lui Romario Benzar.

„După trei egaluri în ultimele trei meciuri sperăm să obținem victoria. E un meci acasă cu o echipă care nu s-a schimbat prea mult față de anul trecut, ne cunoaștem foarte bine, am jucat cu ei de atâtea ori. Meciul nu va fi ușor. Sperăm să prindem o zi bună și să câștigăm. Adversarul e foarte bine organizat, antrenorul are experiență, care s-a descurcat extraordinar anul trecut. E un lot omogen, bine strucutrat, cu o idee de joc foarte bună. Defensiv trebuie să ne adaptăm și la ei puțin pentru că au un sistem diferit față de ceilalți.

Suntem pregătiți și sper să o facem foarte bine, cu gândul de a câștiga și de a marca. Singura problemă de lot pentru mâine este Benzar, care are o problemă, nu e 100% și nu cred că va fi pentru acest meci", a spus Gheorghe Hagi la conferință.