Explicații după gestul lui Alibec de la Craiova: "Asta l-a împins să reacționeze așa / Zidane ce a făcut?"

Denis Alibec Farul Constanta Marius Bilasco Mihai Stoica Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:41
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:40

Denis Alibec a văzut direct cartonașul roșu în meciul Universitatea Craiova - Farul 1-1, iar atacantul liderilor a complicat situația echipei sale în Bănie, dar și în meciurile rămase de disputat.

Andrei Chivulete l-a eliminat pe Alibec în minutul 45+4 după ce atacantul a comis un gest nesportiv, lovindu-l cu cotul în ceafă pe Ștefan Vlădoiu. Pentru cartonașul roșu, atacantul Farului va primi cel mai probabil o suspendare de două etape, astfel că nu va mai juca în actuala stagiune.

Explicații după gestul lui Alibec de la Craiova

După meci, Alibec a explicat că a vrut doar să-l împingă pe Vlădoiu, însă "mi-a alunecat de la transpirație cotul în capul lui".

Mihai Stoica și Marius Bilașco, oficialii de la FCSB, respectiv CFR Cluj, care au lucrat cu Denis Alibec în trecut, consideră că explicațiile sunt altele pentru gestul atacantului de la Farul.

"E adrenalina. Îți poți pierde controlul când îți dorești prea mult. Se întâmplă. Ce a făcut Zidane în finala Campionatului Mondial? Poate cineva să explice așa ceva? Zidane a dat practic titlul Italiei. Dacă bătea penalty, nu se știe, poate câștigau eu", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

• La ultimul meci din carieră, Zinedine Zidane a fost eliminat în finala CM 2006, Franța - Italia 1-1 (3-5 d.l.d.). Provocat de Marco Materazzi, "Zizou" a recurs la un gest violent și l-a lovit cu capul în piept pe adversar. Francezul a fost eliminat în prelungiri, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde Italia a triumfat.

"Ratezi penalty și îți rămâne undeva în minte chestia asta și practic te împinge să reacționezi așa într-un moment extrem de important. El e jucătorul cheie pentru Farul. Chiar dacă pe noi ne-au bătut fără Alibec în teren, nu poți să spui că Farul a avut o evoluție la fel de bună ca atunci când Alibec juca", a fost și opinia lui Marius Bilașco.

• Denis Alibec a ratat un penalty în minutul 11 al meciului cu Universitatea Craiova

Farul Constanța a ajuns la 47 de puncte și este la patru distanță de FCSB, care va juca duminică în compania celor de la CFR Cluj, pe Arena Națională.

Pentru Farul Constanța, calculele sunt simple. Indiferent de rezultatul din meciul FCSB și CFR Cluj este obligată să câștige în următoarea etapă în compania vicecampioanei, pe teren propriu, pentru a câștiga matematic titlul cu o etapă înainte de final.

VIDEO Gică Hagi, după Universitatea Craiova - Farul 1-1