Eugen Neagoe, discurs devastator: "Ce să facem cu VAR-ul ăsta? E o rușine! Stați 10 minute să dați telefon la FIFA și UEFA?"

Eugen Neagoe Rapid U Cluj Superliga
Data publicarii: Miercuri 31 August 2022, 00:31
Data actualizarii: Miercuri 31 August 2022, 00:32

U Cluj a fost învinsă la limită de Rapid, în Giulești, scor 0-1, în runda a opta din Superliga.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Marko Dugandzic, în minutul 80, din penalty. George Găman a acordat lovitură de la 11 metri pentru un henț comis în careu de Ispas, după un șut din apropiere al lui Săpunaru.

Eugen Neagoe, discurs extrem de dur după Rapid - U Cluj 1-0

După meci, Eugen Neagoe, antrenorul lui U Cluj, a avut un discurs extrem de dur la adresa arbitrajului, numindu-l în mai multe rânduri "rușinos".

Deși nu contestă neapărat penalty-ul primit de Rapid, Neagoe spune că U Cluj a avut un penalty mult mai clar în etapa trecută, contra lui FC Voluntari, când Ricardinho a blocat cu mâna în careu un șut de la distanță al lui Briceag. VAR-ul nu a acordat atunci lovitură de la 11 metri.

"Sincer, n-aș vrea să jignesc pe nimeni, dar e o rușine ce se întâmplă cu VAR-ul. Ba e VAR, ba nu e. Ba merge, ba nu merge. Eu, când am avut probleme, mi-am luat ochelari. Ei nici la reluări nu văd dacă a fost sau nu penalty. Poate a fost penalty acum, dar etapa trecută am avut penalty clar cu Voluntari. Acel domn, Coza, trebuia să vadă. Azi a fost var nestins sau cum? Ăsta cum a fost?

Ce s-a întâmplat după minutul 70 a fost o rușine. Se aruncau în careu ca să primească penalty. Am jucat contra liderului, care a avut primul șut pe poartă în minutul 70. VAR-ul, când nu vrea, nu mai vede. După meciul cu Voluntari nu am vorbit nimic, dar e efectiv o rușine. Se supără domnul Vassaras, să se supere. Oamenii ăștia depun un efort fantastic. Dă penalty dacă vezi, aveam cu două puncte mai mult acum.

Felicitări lui Adi Mutu și Rapidului că au ajuns pe locul 1, dar e rușinos ce se întâmplă. Ce să facem cu VAR-ul dacă la fiecare etapă sunt greșeli? Eu n-am văzut în niciun campionat să stai câte 10 minute să analizezi faze. Dai telefon la FIFA, la UEFA să întrebi?

Să joci aici și nu să nu dai nicio șansă Rapidului 70 de minute, asta spune multe. I-am felicitat pe băieți. Să ridice capul, ne așteaptă o partidă dificilă, cu o echipă bună, dar și noi ne putem ridica la nivelul lor."

Rapid a ajuns la a treia victorie consecutivă în Liga 1 și este pe primul loc, cu 18 puncte, la trei puncte de Farul, care are un meci mai puțin, cel cu FCSB. De partea cealaltă, Universitatea Cluj rămâne pe locul 14, cu trei puncte.

În următoarea etapă, Rapid va juca în deplasare, cu FC Voluntari, în timp ce Universitatea Cluj va primi vizita celor de la FC U Craiova