mihai esanu baraj Dinamo dragos tescan U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 21:39
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 21:39

Dinamo - Universitatea Cluj, barajul pentru menținerea/promovarea în Liga 1, a început în forță.

U Cluj a deschis scorul în Ștefan cel Mare după doar 17 minute și a dus scorul general la 3-0. Reușita l-a lăsat fără replică pe portarul lui Dinamo, Mihai Eșanu.

Dragoș Tescan, gol de generic în Dinamo - U Cluj

Dragoș Tescan, atacantul în vârstă de 22 de ani al lui U, a primit o minge în flancul drept și a decis să șuteze de la mare distanță, dintr-o poziție complicată. Mingea l-a depășit pe Eșanu, aflat la aproximativ trei metri de linia porții, a lovit transversala și a intrat în plasă.

Nu este clar dacă Tescan a vrut să șuteze sau să centreze la faza respectivă, însă cert este că Mihai Eșanu a fost surprins de alegerea fotbalistului Universității Cluj, camerele TV surprinzând nedumerirea goalkeeper-ului de la Dinamo.

Eșanu a fost în centrul atenției și la meciul tur dintre U Cluj și Dinamo, scor 2-0. În minutul 14, portarul a ieșit din careu pentru a-l stopa pe același Tescan și a avut o intervenție extrem de dură în afara careului, fără a lovi mingea. Goalkeeper-ul nu a fost sancționat, dar faza s-a încheiat cu golul lui Remacle.

Dragoș Tescan se află la primul său sezon la U Cluj. Atacantul a jucat în 26 de meciuri și a marcat opt goluri în toate competițiile.