Eroul CFR-ului, mulțumit înaintea debutului playoff-ului: "Imporant că am pus presiune pe FCSB"

gabriel debeljuh CFR Cluj Dinamo Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2022, 19:44
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2022, 19:57
CFR Cluj a încheiat sezonul regulat cu victorie, impunându-se cu 4-1 în fața celor de la Dinamo.

Cu cinci victorii consecutive, formația antrenată de Dan Petrescu intră cu un avantaj major în playoff-ul din Liga 1. Dinamo a început surprinzător de bine și a deschis scorul încă din minutul 4. "Câinii roșii" au sperat până în minutul 39, când Deac a egalat, iar la finalul primei reprize Steliano Filip a fost eliminat în urma unui fault asupra lui Bordeianu.

Introducerea lui Debeljuh în partea a doua s-a dovedit a fi o schimbare câștigătoare pentru Dan Petrescu, atacantul croat marcând trei goluri în 30 de minute.

"A fost dificil la început, Dinamo a marcat repede, a trebuit să revenim. Este important că am câștigat și că suntem pregătiți pentru playoff. Pentru un atacant este minunat să marchezi atât, dar importantă este victoria și că am pus presiune pe FCSB", a declarat Gabriel Debeljuh la finalul partidei.

Cum speră Gigi Becali să o oprească pe CFR Cluj

Patronul celor de la FCSB a dat de înțeles că echipa sa încă are șanse la titlul de campioană, în ciuda avansului de 14 puncte al lui CFR Cluj, avans care se va înjumătăți în play-off.

”La Dumnezeu contează punctele, câte sunt, multe sau puține? Eu îmi pun baza în Domnul. E adevărat că șansele sunt mici.

Dacă vrea Domnul să dea titlul, să-l dea. Ce e mare lucru? Șapte puncte. Nu pot să facă și ei două înfrângeri și un egal?”, a declarat Becali la PRO X.