Englezii s-au lămurit după ce l-au văzut pe Cîrjan la Rapid: "Asta e problema!"

Catalin Cirjan Arsenal Rapid Superliga Cătălin Cîrjan / Foto: Imago
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 17:18
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 17:17

Cătălin Cîrjan (21 de ani), mijlocașul lui Arsenal împrumutat la Rapid, a prins puține minute la formația giuleșteană în ultimele luni.

Cîrjan a revenit printre titularii Rapidului la meciul cu Petrolul, disputat vineri, scor 0-0. Ultima dată când tânărul mijlocaș începea din primul minut o partidă din Liga 1 se întâmpla pe 13 august, tot într-un meci cu Petrolul, 0-2.

Englezii scriu despre problema lui Cătălin Cîrjan la Rapid

Englezii de la Daily Cannon, care monitorizează situația jucătorilor împrumutați de Arsenal, au analizat forma traversată de Cătălin Cîrjan și remarcă puținele meciuri ca titular pe care mijlocașul le primește la Rapid.

"Cătălin Cîrjan, jucător împrumutat de Arsenal, s-a întors, în sfârșit, în echipa de start a celor de la Rapid, după o perioadă lungă în care nu a fost titular. La o primă vedere, dacă privești numărul meciurilor jucate, ai zice că nu merg lucrurile prea rău pentru Cîrjan, care a jucat în 16 partide din acest sezon, un număr decent pentru mijlocul lunii decembrie.

Însă problema este că au fost foarte puține meciuri ca titular, cel puțin în lunile recente. Cîrjan începuse bine, fiind titular în patru dintre primele cinci jocuri, însă după eșecul cu Petrolul (0-2), de pe 13 august, a strâns patru luni fără niciun meci jucat din primul minut.

La meciul cu Petrolul, mijlocașul lui Arsenal a avut un procentaj de 84% al paselor reușite, a creat două ocazii, a reușit ambele driblinguri încercate și a câștigat cinci dintre cele nouă dueluri. A fost schimbat în minutul 55, însă nu este clar dacă a fost o consecință a prestației sale sau un rezutat al faptului că este pentru doar a treia oară titular în ultimele patru luni, în toate competițiile", au scris englezii.

Cătălin Cîrjan este împrumutat de la Arsenal la Rapid până la finalul acestui sezon. Giuleștenii au opțiunea de a-l transfera definitiv.

Cîrjan ar putea pleca de la Rapid în iarnă

În vară, unul dintre jucătorii care au venit la Rapid cu surle și trâmbițe a fost Cătălin Cîrjan, ajuns sub formă de împrumut de la Arsenal, doar că fotbalistul ”tunarilor” nu a reușit să se impună în formula de start a lui Cristiano Bergodi.

Potrivit iamsport.ro, Cătălin Cîrjan și Cătălin Sărmășan, agentul său, se gândesc să plece din Giulești, iar impresarul l-ar fi propus deja la câteva echipe și speră ca din iarnă să ajungă la un alt club unde va putea prinde mai multe minute de joc.

În Superliga, Cătălin Cîrjan a bifat până acum 14 prezențe și aproape 500 de minute. Doar de cinci ori a fost titular, de nouă ori a intrat pe parcurs, iar în șase meciuri a rămas rezervă neutilizată.