"E ceva ce nu vă place la Edjouma?". Răspunsul lui Gigi Becali

Gigi Becali FCSB Malcom Edjouma Superliga
Data publicarii: Vineri 05 Mai 2023, 09:40
Data actualizarii: Vineri 05 Mai 2023, 09:39

Malcom Edjouma (26 de ani) a marcat în acest sezon nu mai puțin de 11 goluri în tricoul lui FCSB, însă în ultima perioadă nu a mai fost integralist, iar în prezent este accidentat.

Schimbat adesea la pauză sau în repriza secundă, Edjouma a declarat public că "trebuie să marchez ca să nu fiu schimbat". În play-off, mijlocașul a jucat în patru meciuri, iar în trei dintre ele nu a prins mai mult de 67 de minute.

Întrebat dacă este ceva ce nu îi place la Edjouma, Gigi Becali a negat, însă a explicat că în această perioadă preferă jucători mai potriviți pentru faza defensivă.

"El este un jucător extraordinar, are calități extraordinare. Dacă acum am începe campionatul, el ar fi titular. Numai că acum, având în vedere că mai sunt câteva meciuri, trebuie securizată situația, adică nu ne mai permitem să riscăm nimic.

Ne trebuie jucători de luptă, care să participe la faza defensivă, ca să nu mâncăm bătaie. Dacă iei un egal cu CFR mai merge... sau cu Farul. Dacă te-au bătut, la revedere", a spus Gigi Becali, la Digisport.

Edjouma se va trata la Marijana Kovacevic

Malcom Edjouma a suferit o leziune musculară și a ratat meciul cu Universitatea Craiova (2-1), din ultima etapă. Gigi Becali a dezvăluit că francezul a acceptat să meargă la tratament în Serbia și ar putea fi apt pentru pentru partida cu CFR Cluj, care se joacă pe 14 mai, în runda a opta din play-off.

"Da. M-a întrebat MM Stoica ce spun despre asta. Eu spun că avem nevoie de el. Dacă se duce acolo, îl vom avea chiar la meciul cu CFR Cluj. E posibil să avem nevoie de el în repriza a doua.

El e un jucător foarte bun, are calități extraordinare. Dacă acum am începe campionatul, el ar fi titular. Dar acum mai sunt câteva meciuri și nu mai putem risca. Trebuie să securizăm meciurile. Trebuie jucători care participă foarte bine la faza defensivă, că nu trebuie să luăm bătaie", a mai spus Gigi Becali.