Dumitru Dragomir știe ce trebuia să facă FCSB la pauză: „Trebuia schimbat după primul gol! Era genial Gigi dacă făcea asta!”

Stefan Tarnovanu Dumitru Dragomir Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 22 Mai 2023, 16:40
Data actualizarii: Luni 22 Mai 2023, 16:43

Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal a indentificat greșelile făcute de FCSB în meciul decisiv cu Farul.

FCSB a pierdut dramatic partida de la Ovidiu, care îi putea da prima șansă de a câștiga campionatul, cu o etapă înainte de final. După un start fulminant, în care au condus cu 2-0 în minutul 17, grație golurilor înscrise de Adrian Șut (24 ani) și Andrea Compagno (27 ani), roș-albaștrii s-au văzut întorși în minutul 85, când Louis Munteanu (20 ani) l-a învins pe Ștefan Târnovanu (23 ani) și i-a adus ala doilea titlul lui Gică Hagi (58 ani).

Dumitru Dragomir nu a înțeles schimbările FCSB-ului cu Farul

Dumitru Dragomir (76 ani) susține că Gigi Becali (64 ani) trebuie să-l schimbe pe Târnovanu la pauză. Fostul președinte al LPF consideră că portarul a greșit flagrant la prima reușită a Farului și că, deocamdată, nu știe să gestioneze presiunea unor meciuri atât de importante. Mai mult, Dumitru Dragomir nu înțelege cum de Octavian Popescu (20 ani) și Ovidiu Popescu (29 ani) au fost înlocuiți în detrimentul lui Andrei Cordea (23 ani) și David Miculescu (22 ani).

„Greşeala mare schimbările. Nu doar cele de la pauză. În primul rând, după primul gol trebuia schimbat portarul. Îl băgam pe Vlad. Dacă făcea chestia asta, Gigi era genial. Trebuia să lucreze la psihicul lui Târnovanu.

N-are moral de competiţie înaltă. Este talentat, îşi pierde controlul, echipa şi-a pierdut totalmente busola. I-am spus nepotului meu care joacă fotbal, cum se distruge sistemul unei echipe: 'În decurs de 3-4 minute, FCSB va primi gol. Este brambureală, ăla coboară obosit şi o să îl facă piticul ăsta de nu se vede'. Dawa nu este jucător rău dacă îl struneşte cineva.

Părerea mea este că nu are nici el psihic de competiţie mare. Cu toate schimbările aş fi fost de acord, dar cu două nou. Amândoi Popeştii (Tavi Popescu şi Ovidiu Popescu) nu trebuiau scoşi de pe teren.

Mai ales Ovidiu Popescu. Nu îl scoţi de acolo. Era singurul de la mijlocul terenului care era agresiv. Scotea mingi de la adversar. Ceea ce s-a întâmplat cu Florinel, sunt apucături de vedetă şi sunt mulţi de ăştia.

Constănţenii l-au înjurat, i-au luat toate neamurile, din ţigan nu l-au scos. Când a ieşit, a clacat. Nici Tamm nu trebuia scos. Dacă era arbitru deştept, nu dădea cartonaş roşu.

Succesul Constanţei se datorează lui Hagi şi noii organizări. Nu vreau să fiu răutăcios, dar Hagi are carnet de antrenor”, a spus Dumitru Dragomir pentru Fanatik