Dumitru Dragomir îl apără pe Becali! Cum explică fostul șef al Ligii mutările patronului FCSB în meciul cu Univ. Craiova

Dumitru Dragomir FCSB Gigi Becali Superliga Dumitru Dragomir
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 20 Martie 2023, 16:54
Data actualizarii: Luni 20 Martie 2023, 16:58

Gigi Becali a stârnit reacții contradictorii după schimbările făcute în repriza secundă a meciului cu Universitatea Craiova, scor 1-1.

Latifundiarul din Pipera a ordonat înlocuirea lui Florinel Coman în minutul 64, la scorul de 0-1, când echipa ar fi avut nevoie de un jucător cu creativitatea acestuia, iar după golul egalizator al lui Edjouma, 1-1, Becali l-a schimbat pe Tavi Popescu, un jucător care ar fi putut marca oricând printr-o execuție spectaculoasă, așa cum a făcut-o în multe rânduri. Patronul FCSB a mai mutat odată surprinzător în minutul 90+2, când l-a trimis pe teren pe Radaslavescu, în locul lui Compagno, care ar fi fost mult mai util în fața porții la mingile lungi venite în ulimele minute ale meciului.

Dragomir îl apără pe Becali

Dumitru Dragomi, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, i-a luat apărarea lui Gigi Becali, însă a ținut să sublinieze faptul că Andrea Compagno și Tavi Popescu nu ar fi trebuit schimbați.

„Nici pe Compagno, nici pe Octavian Popescu nu trebuia să-i scoată, dar fiind el la butoane și pe banii lui, el nu simte așa. Simțim noi, cei de-afară! El nu simte greșelile astea!

Nu fiți atât de înverșunați, întrucât Gigi Becali nu a luat încă licența PRO, este numai la licența ailaltă! Gigi încă nu a luat-o și de-asta mai greșește…

Eu nu scoteam niciunul din ei. De-asta spuneam că a făcut schimbări foarte bune.

Nu mă, el vrea săracu’, dar am senzația că e și influențat de cei din jurul lui. Altfel nu poți să faci asemenea schimbări! Singurii care mai dădea o pasă filtrantă era Octavian Popescu. Singurul care mai putea să dea gol era Compagno. El i-a scos pe amândoi. Așa a gândit el.

Dar să știi că oricine se supăra după prima repriză! Bă, da eu n-am văzut niciodată Steaua (n.r.FCSB) jucând atât de prost ca în prima repriză. Craiova putea să le dea 4 foarte ușor”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.

FCSB a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, 1-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima etapă a play-off-ului Superligii.