VIDEO EXCLUSIV Discurs dur al lui Reghecampf, după debutul cu eșec în Conference League: "Blamați-mă pe mine! Aveți acest drept"

Laurentiu Reghecampf aris limassol Conference League Neftchi Baku Superliga
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:43
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:44

Laurențiu Reghecampf a debutat cu un eșec la noua sa echipă, Neftchi Baku.

Formația din Azerbaijan a fost învinsă de Aris Limassol, în Cipru, scor 0-2. Ambele goluri au fost înscrise în prima parte a reprizei secunde, când gazdele au punctat prin Caju (53) și Gomis (66).

Discurs dur al lui Reghecampf, după debutul cu eșec în Conference League

Pentru Reghecampf a fost primul meci oficial la Neftchi Baku, iar la conferința de presă de după meci le-a cerut jucătorilor să își schimbe atitudinea și să încerce să întoarcă rezultatul în returul din Azerbaijan.

Totuși, fostul antrenor al Universității Craiova își apără jucătorii în fața jurnaliștilor, asumându-și responsabilitatea pentru eșec.

"Nu sunt mulțumit de începutul reprizei a doua, nu am avut niciun fel de reacție. În prima repriză, ei au avut o ocazie mare, au nimerit bara, dar și noi am avut două-trei șanse importante de a marca. E greu acum să fac o analiză, suntem imediat după meci. Le-am spus deja jucătorilor că va trebuie să pregătim jocul mult mai bine. Trebuie să facem asta pentru fani, pentru club și pentru noi. Trebuie să ne revenim și să încercăm să ne calificăm.

Felicitări celor de la Aris, au câștigat cu 2-0, dar mai este un meci și sunt sigur că alături de fani și cu o altă atitudine vom da totul pentru a reveni. Trebuie să avem o altă atitudine, să luptăm mai mult și să facem sacrificii. Asta le voi spune jucătorilor în fiecare zi.

V-am spus încă de dinainte că nu va fi un meci ușor. Trebuie să așezăm lucrurile, de aceea am precizat că vom folosi acest rezultat negativ pentru a construi ceva puternic și a vedea unde am greșit. Sunt aici, în fața voastră, și mereu îmi voi apăra jucătorii. Dacă vreți să blamați pe cineva, blamați-mă pe mine, aveți acest drept", a spus Laurențiu Reghecampf, după meci.

Returul dintre cele două formații este programat la Baku, joi, 28 iulie, de la ora 20:00.

Primul meci din campionat al lui Reghecampf la Neftchi Baku se va juca abia pe 6 august, când debutează noul sezon al campionatului din Azerbaijan.