Dinamo, învinsă de codașa din Liga 2 care are un singur punct! Astrit Selmani, cu o dublă, și Petru Neagu, la primele goluri pentru ”câini”

Dinamo Andrei Florescu astrit selmani Petru Neagu Progresul Spartac Superliga
Data publicarii: Joi 21 Martie 2024, 14:24
Data actualizarii: Joi 21 Martie 2024, 15:33

Echipele din Superligă au programate în această perioadă de pauză mai multe partide amicale.

”Victorie în amicalul cu Dinamo București”, titrează pagina oficială de Facebook a clubului Progresul Spartac București, codașa din Liga 2 cu un singur punct acumulat în primele 19 etape.

Dinamo, lipsită de fotbaliștii convocați la echipele naționale (Antonio Bordușanu, Costin Amzăr și Alexandru Irimia la tineretul și juniorii României, plus stranierii Hakim Abdallah la Madagascar, Edgar Ie la Guineea Bissau, Darko Velkovski la Macedonia de Nord și Dorian Railean la Moldova), a pierdut joi la prânz cu 3-4 meciul amical cu Progresul Spartac.

Partida de pregătire s-a jucat la Săftica, fără spectatori.

Filmul meciului amical Dinamo - Progresul Spartac 3-4

”O ploaie de goluri astăzi la Săftica în meciul pregătitor al bleu-albaștrilor împotriva celor de la Dinamo, în care nu mai puțin de șapte reușite au avut loc de-a lungul celor două reprize de 45 de minute, dintre care marginal mai multe ale formației noastre.

Băieții lui Andrei Erimia au avut parte de un test dificil astăzi, cum pe lângă câțiva juniori, Dinamo a utilizat, în mare, seniori care au înregistrat un număr bun de minute în Superligă sezonul acesta. Chiar și așa, jocul a fost unul echilibrat astăzi, fiecare dintre cele două echipe având, alternant, momente bune de inițiativă ofensivă.

Chiar și așa, tabela a fost deschisă de-abia în minutul 34 prin Andreas Chirițoiu, intrat cu zece minute mai devreme din cauza unei întinderi suferite de Răzvan Stîngă, ca mai apoi Andrei Florescu să ne dubleze avantajul câteva minute mai târziu, marcând în poarta clubului său de origine de la punctul cu var.

Astrit Selmani a păstrat dinamoviștii în joc printr-o reușită rapidă, înscrisă înainte de pauză.

Răzbunându-și numărul regretabil de șanse bune ratate în acest sezon, ofensiva bleu-albastră a continuat să preseze cu brio și în a doua repriză, același Chirițoiu făcând dubla la câteva minute după revenirea de la vestiare, Selmani acceptându-i provocarea, reușind și el o dublă a sa, trei minute mai târziu.

Cu douăzeci de minute înainte de final, Chirițoiu și-a continuat ziua de vis completându-și hat-trick-ul, în timp ce Petre Neagu urma să stabilească scorul final: o victorie cu 4-3 pentru Progresul”, au ”povestit” meciul de pregătire cei de la Progresul Spartac.