Dinamo fara spectatori cu International Curtea de Arges!

Dinamo International Curtea de Arges Superliga
Data publicarii: Miercuri 08 Iulie 2009, 20:56
Data actualizarii: Miercuri 08 Iulie 2009, 21:08

Comisia de Disciplina a LPF a decis, in sedinta de miercuri, sanctionarea echipei Dinamo pentru incidentele create de suporteri la partida cu FC Arges, din ultima etapa a sezonului 2008/2009 al Ligii I, cu disputarea unui meci fara spectatori si amendarea acesteia cu 50.000 de lei.

De asemenea, Comisia de Disciplina a decis sanctionarea gruparii FC Arges cu 25.000 de lei, precum si interzicerea de a organiza doua meciuri pe teren propriu.

Suporteri ai echipei Dinamo au intrat in teren la meciul cu FC Arges, partida fiind intrerupta pentru aproximativ cinci minute, din minutul 30, din cauza conflictului dintre fani si jucatori.

Fanii dinamovisti au reusit sa intre pe peluza stadionului Nicolae Dobrin, dupa ce Ianis Zicu a egalat scorul, fiind necesara interventia fortelor de ordine, care au retinut mai multe persoane.

Peste zece fani au patruns in teren, indrepandu-se spre Cristi Pulhac, dar acestia au fost opriti de mijlocasul Ousmane N'Doye. Atacantii dinamovisti Ionel Danciulescu si Claudiu Niculescu au incercat sa-i calmeze pe suporteri. Fanii dinamovisti au fost evacuati din stadion.

Fostul patron al clubului Farul Constanta, Gheorghe Bosanceanu, a fost suspendat pentru sase luni si amendat cu 150.000 de lei pentru declaratiile facute la adresa arbitrului Marius Avram.

Bosanceanu a declarat, la finalul partidei cu CFR Cluj, din etapa a XXV-a a Ligii I, scor 0-1, ca oficialii gruparii ardelene l-au motivat financiar pe Avram.

Presedintele clubului Pandurii Targu Jiu, Marin Condescu, a fost suspendat pentru sase luni si amendat cu 150.000 de lei pentru declaratiile facute la adresa oficialilor gruparii Dinamo.

Judecarea cazului "Valiza" a fost amanata, la solicitarea clubului Steaua, pentru data de 5 august.