Denis Drăguș nu mai este eroul lui Gaziantep! Internaționalul român, făcut praf de turci: ”E un ucigaș!”

denis dragus Gaziantep Superliga Denis Dragus / Foto: Imago
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 16:26
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 16:26

Gaziantep a remizat cu Hatayspor, scor 1-1, în etapa a 35-a din campionatul Turciei.

Fosta echipă a lui Marius Șumudică rămâne astfel pe locul 17 în clasament, poziție ce duce spre retrogradare, cu 35 de puncte acumulate.

Denis Drăguș, ”ucigașul speranțelor lui Gaziantep”

Partida cu Hatayspor era una crucială pentru Gaziantep, deoarece dacă obținea cele trei puncte, fosta echipă a lui Marius Șumudică le-ar fi egalat la puncte pe Konyaspor și pe Karagumruk.

Florin Niță, Deian Sorescu și Denis Drăguș au fost titulari. Dacă în trecut, Denis Drăguș impresiona în Turcia, de această dată fotbalistul a fost aspru criticat pentru prestația sa, mai ales că, în minutul 86, fotbalistul a ratat penalty-ul care putea aduce victoria echipei sale.

Internaționalul român, care ar fi semnat cu Trabzonspor, a fost numit de către jurnaliștii turci ”ucigașul speranțelor lui Gaziantep”.

Max Gradel a fost trimis în teren abia în minutul 80, iar, două minute mai târziu, acesta a obținut un penalty. Din nefericire, Denis Drăguș a executat penalty-ul și a trimis mult peste poartă, iar această ratare ne poate determina soarta în acest campionat.

Poate că acest meci nu era ultima noastră șansă, dar, acum, speranțele că vom rămâne în prima ligă încep să dispară. Denis Drăguș, care nu a făcut nimic pe teren în meciul cu Hatayspor, a devenit ucigașul speranțelor noastre”, au scris cei de la gaziantep27.net.

• În acest sezon, Denis Drăguș a marcat 13 goluri pentru Gaziantep.

• Trei milioane de euro este cota de piață a lui Denis Drăguș.

Abdullah Avci: ”Drăguș este un jucător important!”

Presa din Turcia a anunțat că atacantul român ar fi semnat cu Trabzonspor, pentru un contract valabil pe următoarele trei sezoane.

Antrenorul lui Trabzonspor a fost întrebat despre jucătorul tricolor și nu s-a ferit să ofere un răspuns direct, fără ocolișuri.

"Lucrăm pentru mutările pe care le vom face în vară. Denis Drăguș este un jucător important. A jucat foarte bine împotriva noastră. Evaluăm planurile pentru sezonul viitor. Încercăm să creăm o echipă puternică", a spus Avci, la conferința de presă.