Denis Alibec a spus care e cel mai frumos titlu câștigat în cariera sa

Denis Alibec Farul Constanta Superliga Superliga Denis Alibec
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 18:59
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 18:58

Denis Alibec și-a trecut în CV Superliga României alături de Farul Constanța.

Echipa de la malul mării a câștigat campionatul încă din penultima etapă, după ce formația dirijată de Gică Hagi a învins-o pe FCSB, scor 3-2. În ultima etapă, Farul Constanța a arătat ca o adevărată campioană și a bătut-o pe CFR Cluj în deplasare, scor 2-1.

Denis Alibec, atacantul Farului Constanța, a remarcat faptul că titlul câștigat alături de trupa de la malul mării are un loc special în inima sa, alături de titlul din sezonul 2015/16, când a triumfat cu Astra Giurgiu.

„Titlurile mai importante sunt cu Astra și cu Farul, la CFR nu am jucat atât de mult. Dar un titlu este un titlu. Cel mai frumos, cel cu Farul. Și cel de la Giurgiu a fost frumos, nu ne dădea nimeni nicio șansă. Și anul ăsta am făcut istorie și e un vis devenit realitate.

Nu m-am gândit ce urmează”, a spus Denis Alibec, potrivit Fanatik.

CFR Cluj - Farul Constanța 1-2

Ardelenii au deschis scorul în minutul 15, grație reușitei lui Bîrligea. Farul Constanța a restabilit egalitatea, în minutul 42, prin Louis Munteanu, care a ratat un penalty în minutul 45 al meciului.

Dar chiar și așa, nouarul lui Gică Hagi și-a spălat păcatele și a adus victoria echipei de la malul mării în repriza secundă, în minutul 62. 2-1 s-a terminat în favoarea constănțenilor, iar Farul a părăsit actuala stagiune ca o adevărată campioană.