Deja-vu: acum exact trei ani, Dinamo era tot penultima în Liga I și tot cu Rednic pe bancă. Ce jucători erau la echipă

Data publicarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 08:58
Data actualizarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 09:00

În acel sezon, 2018-2019, formația din ”Ștefan cel Mare” a terminat pe locul 9.

Pe 5 noiembrie 2018 se disputa etapa a 14-a a Ligii I, iar Dinamo se afla pe penultimul loc, ca și acum, și era condusă tot de Mircea Rednic.

Atunci, după o lungă perioadă de criză începută în luna august, echipa câștiga cu 1-0 meciul din deplasare cu FC Voluntari, după un penalty în al patrulea minut al prelungirilor, și urca în clasament până pe poziția a noua, unde avea să și termine campionatul.

Nistor, Hanca, Salomao, Penedo sau Cooper erau titulari la Dinamo

Golul victoriei a fost marcat de portughezul Diogo Salomao. Dintre titularii din acel meci, în prezent la echipă se mai află doar Sorescu!

Dinamo în meciul cu FC Voluntari din 5 noiembrie 2018: Penedo - Corbu (57 Neicuțescu), M. Popescu, Katsikas, S. Popovici - Cooper - Sorescu, Hanca (77 R. Moldoveanu), Nistor, Diogo Salomao - D. Popa. Rezerve: Eșanu - Ciobotariu, R. Grigore, Gomelt, Tîrcoveanu. Antrenor: Mircea Rednic