Dennis Politic era căpitanul lui Dinamo când s-a transferat la FCSB. A avut perioade foarte bune în tricoul „roș-albilor”, alternate cu perioade în care a ieșit din circuit din cauza accidentărtilor. Extrema stângă e complet pe dinafară în formația lui Becali.
L-am rugat pe Florentin Petre, fostă glorie a echipei din „Ștefan cel Mare”, dar și fost antrenor al lui Politic la Dinamo, să încerce o explicație în ceea ce privește scăderea de formă a acestui jucător la noua lui echipă: „Nici eu nu am înțeles de ce nu s-a adaptat. Este unul dintre jucătorii buni pe care i-am antrenat și cu care am avut discuții foarte lungi, față în față. Vorbeam constructiv și încercam să-l ajut. Problema medicală pe care o are, momentele astea de accidentare l-au tras înapoi. Și probabil că cerințele la FCSB nu sunt ușoare... presiunea este foarte mare. Mai ales când ai pe cineva care pune constant presiune pe tine. Trebuie să fii foarte bine echilibrat ca să poți rezista la nivelul ăsta de presiune. Sunt jucători mari care știu cum să facă lucrul ăsta și să treacă de momentele astea. Adică ce se întâmplă în afara terenului, câtă presiune pune conducerea administrativă pe tine. Cât de puternic ești tu din punct de vedere al caracterului, să poți rezista la nivelul ăsta. Dar, ținând cont că știi unde ai ajuns, trebuie să fii pregătit pentru astfel de momente și să nu te plângi”.
„La Politic, problemele sunt la nivel psihic”
Politic a jucat 63 de meciuri pentru Dinamo, în care a înscris 14 goluri și a dat 4 pase decisive. La FCSB, a intrat doar sporadic, a strâns 28 de apariții, cu 793 de minute jucate în total, adică o medie de 28 de minute per apariție, în care a reușit 4 goluri. Nu s-a pus presiune pe Politic cât a îmbrăcat tricoul „câinilor”? Răspunde Florentin: „La noi a avut doar presiunea accidentărilor. Ca toți jucătorii pe care i-am antrenat, a avut susținerea și încrederea noastră, a tuturor. Este un fotbalist foarte bun, mai ales în duelurile unu' contra unu'... Noi încercam să-l motivăm și să-l aducem la un nivel psihic și fizic cât mai bun... Are calitate, dar totul pleacă de la cap. Dacă nu ești bine pregătit psihic, degeaba ești pregătit din celelalte punctele de vedere. Psihicul trebuie să te ajute să treci peste orice moment dificil”.