Daniel Pancu a remarcat un aspect important în Rapid - FCSB 4-0

Daniel Pancu Rapid - FCSB Superliga Daniel Pancu, simbol al Rapidului
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 08:10
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 08:17

Rapid a făcut un meci mare în fața celor de la FCSB, scor 4-0, sâmbătă seara, în ultima etapă a sezonului regulat.

Rapid s-a impus în faţa liderului prin golurile marcate de Paul Iacob (33), Albion Rrahmani (53, 82) şi Ermal Krasniqi (74), relansând luptă pentru titlu înaintea începerii play-off-ului.

Daniel Pancu, selecționer la naționala Under 21 a României și simbol al Rapidului, a scos în evidență cheia prin care elevii lui Cristiano Bergodi au neutralizat-o pe FCSB pe Arena Națională, în fața a 44.000 de spectatori.

Pancu, entuziasmat după Rapid - FCSB 4-0

”Bucuros. O repriză perfectă. Aioani a atins mingea în a doua repriză undeva pe final. A mai fost golul ăla anulat la Băluță. Rapid începe foarte bine repriza a doua, reușește golul doi, după care meciul se termină. La dueluri, Rapid a dominat clar.

La mijlocul terenului s-a făcut diferența. Au jucători de calitate (n.r. cei de la Rapid), de viteză. Aici s-a scris istoria. Campionatul devine mai palpitant. Începe un alt campionat. Pentru FCSB a venit înfrângerea la timpul limită”, a declarat Daniel Pancu, potrivit Digisport.

* - echipele au beneficiat de înjumătățire

** - Universitatea Craiova mai are un meci de jucat, cu FC U Craiova. Va intra cu 24 de puncte dacă face egal sau 25 de puncte dacă învinge.

Rapid - FCSB 4-0

RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu – Hromada (Djokovic 72), Hasani (Burmaz 84), Oaidă – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 77), A. Rrahmani, Papeau (Petrila 77). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Ov. Popescu, Radunovic - Olaru, Ad. Şut (Alhassan 72), Lixandru (Luis Phelipe 63) - Oct. Popescu (Pandele 63), Al. Băluţă (Miculescu 63), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Ad. Şut 12

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - George Neacşu

Observator: Augustus Constantin