OPINIE FCSB umilită, Rapid dezlănțuită. Marile erori ale unei echipe artificiale. Caramavrov analizează derby-ul campionatului, încheiat cu victoria categorică a giuleștenilor

Rapid - FCSB caramavrov Superliga
Florin Caramavrov
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 00:42
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 00:49
Umilință, acesta este cuvântul pentru eșecul la scor al FCSB-ului în partida cu Rapid.

Dar ce a dus la acest scor greu de anticipat înaintea confruntării?

1. Primul 11 făcut prost de Becali, cu Ovidiu Popescu fundaș central, un distrugător în esență, fără viteză, fără plasament de fundaș central, dovadă și felul cum a sărit sub minge la primul gol al Rapidului. Cum să le facă față greoiul Ovidiu Popescu viteziștilor Rrahmani, Krasniqi și, mai apoi, Bamgboye și Petrila? Plus că e nasol de tot să te prindă o astfel de confruntare cu doar doi fundași centrali în lot, din care unul n-a mai jucat din august 2023, anume Chiricheș. Practic să n-ai cu cine să-l înlocuiești pe suspendatul Ngezana!

2. E și mai nasol să joci un astfel de meci cu un vârf fals, Băluță, în fața masivilor Săpunaru și Iacob. Un pitic în țara uriașilor, strivit de adversari și de propria neputință. Unde e Compagno, să se fi luptat cu cei doi „stâlpi” rapidiști?

3. Nașpa e să te prezinți la derby-ul campionatului cu 4 rezerve de 16-17 ani, plus Panțîru, care n-a mai jucat de doi ani, plus sus-numitul Chiricheș, și el mai mult pentru decor pe bancă.

4. E jenant să intri pe teren cu gândul că e bun și un egal și să nu încerci nimic în prima repriză, deși ai în teren golgheterii campionatului, pe Florinel Coman și pe Olaru, ambii cu câte 14 reușite.

5. E uluitor să nu schimbi nimic la pauză, tu care ai brevetat prostia cu 3 înlocuiri la debutul reprizei a doua, când orice specialist sau nespecialist putea obeserva că ai jucat cu cel puțin trei „mâini moarte” în prima parte: Ovidiu Popescu, Valentin Crețu – incapabil să treacă o centrare de primul adversar – și Octavian Popescu. Adică faci trei înlocuit la pauză când nu este nevoie, dar nu le faci când e evident că trebuie schimbat ceva!

6. E de râs să încerci să egalezi Rapidul de la 0-2 cu un jucător, Luis Phelipe, pe care l-ai adus ca să câștigi meciul cu Iașiul.

FCSB a fost o catastrofă în acest joc, dar nu trebuie să știrbim prin cele de mai sus meritele Rapidului, care se constituie în momentul de față ca un adevărat club profesionist, cu un patron care bagă bani în transferuri, cu o conducere care știe fotbal, cu un antrenor ajuns la maturitate și cu o echipă care a știut ce are de făcut. Și, până la urmă, asta e normalitatea, ca un club bine organizat să pună la respect un club care respiră artificial.

Am scris nu demult că FCSB poate pierde titlul doar dacă vrea ea să-l piardă. Cu alte cuvinte, doar dacă intervine în mod negativ „geniul” fotbalistic Gigi Becali. Azi, respectivul a făcut primul pas spre marele eșec. Și mai are atât de mult timp să eșueze în cele 10 meciuri de play-off!