Daniel Bîrligea, atac direct către Dan Petrescu: "Jocul s-a schimbat în bine"

daniel birligea CFR Cluj Dan Petrescu Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Iulie 2023, 08:04
Data actualizarii: Sambata 22 Iulie 2023, 08:14

CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 3-1, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a Superligii României.

Gazdele au deschis scorul prin Godberg Barry Cooper (27), cu un şut în vinclu din marginea careului, dar clujenii au egalat imediat, prin Daniel Bîrligea (29).

CFR Cluj a beneficiat de un penalty în minutul 39, după un fault comis de Cătălin Carp asupra lui Bîrligea, dar Jefte Betancor a ratat, şutul său fiind apărat de portarul Florin Iacob. Acesta a apărat un penalty şi în prima etapă, în deplasare, cu Oţelul Galaţi (1-1). Cătălin Carp a marcat un autogol (40).

Emmanuel Yeboah (85) a închis tabela cu o lovitură de cap, după o fază la care o contribuţie majoră a avut nigerianul Philip Otele, fost la UTA Arad.

Daniel Bîrligea, săgeți către fostul antrenor de la CFR Cluj

Atacantul de 23 de ani a vorbit la finalul partidei despre succesul obținut de echipa sa, explicând că jucătorii se simt bine alături de noul antrenor, schimbarea din această pauză competițională fiind una benefică.

"(n.r- care e secretul evoluțiilor bune) Timpul, continuitatea, încrederea antrenorului și de fiecare dată să dai totul pe teren. Să zicem că jocul s-a schimbat în bine (n.r.- odată cu schimbarea antrenorului), se vede pe teren. Avem ocazii, nu alergăm așa mult pe apărare, ținem mingea, e frumos.

Pentru mine se poate vorbi de transfer, până nu o să fie ceva concret... Sunt aici și vreau să dau goluri aici. Poate să fie anul ăsta, peste doi ani, peste cinci, eu dau totul pe teren", a spus Bîrligea.